Aitäh Põltsamaa Ühisgümnaasiumi pärandivaderitele!
Pärandivaderite algatus tegutseb Eestis alates 2015. aastast ning selle eeskujuks on juba üle kahekümne aasta tegutsev ja Norra kultuuripärandifondi poolt korraldatud sarnane ettevõtmine Norras.
ELLE LEPIK
Pärandivaderite projekti koordinaator
KADRI TAEL
Muinsuskaitseameti vallasmälestiste ja muuseumikogude inspektor
Algatuse eesmärk on tutvustada kooliõpilastele nende vahetus koduümbruses kultuurilooliselt olulisi paiku, kuid mis veelgi olulisem – pakkuda lastele ja noortele võimalust talgute korras omalt poolt panustada nende püsimajäämisesse.
Pärandivaderid tegutsevad kõikides maakondades üle Eesti ning läbi aastate on kaasa löönud 60 kooli. Objektide valik, kus õpilased on oma abistava käe ulatanud, on väga mitmekesine – mõisapargid, kirikuaiad, tuntud kultuuritegelaste sünnikodud ja mälestuskivid, hiied ja ristimetsad.
Kutsusime kooliaasta lõpus esmakordselt Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilased Põltsamaa kalmistule. Idee algatajaks oli Kadri Tael muinsuskaitseametist, kes on ise selle gümnaasiumi vilistlane ning oma töö käigus puutub kokku kultuurimälestistega üle Eesti. Tael tõi esile, et muinsuskaitsealune Põltsamaa kalmistu on väga mitmekesine ja kultuurilooliselt rikas paik, kuhu kindlasti tuleb kohalikud noored kutsuda. 18. sajandi lõpul rajatud kalmistul leidub kauneid hauapiirdeid, sepisriste ja kivist hauatähiseid.
Talgutegevusele lisaks on meie algatuses tähtsal kohal õpilastele paiga mineviku tutvustamine, mis annab töötegemisele mõtte ja paneb noori ka uhkust tundma oma kodukoha üle. Põltsamaa kalmistul algas päev samuti ringkäiguga. Seejärel jagunesid õpilased gruppidesse ja tegid korda kultuurilooliselt väärtuslikud hauaplatsid, kus omaste jäljerajad ammu rohtunud ning kalmudel ei ole pidevaid hoolitsejaid.
Lisaks Kadri Taelale oli õpilasi juhendamas ka muinsuskaitseameti Jõgevamaa nõunik Ville Tamm. Töö käis noortel väga hoogsalt – kui 24 hakkajat noort jõud kokku panevad, siis on võimalik erakordne hulk tööd ära teha ja seda isegi vaatamata tibutavale vihmale. Uhkete sepispiiretega Puhkide ja Suttide hauaplatsidel võtsid õpilased maha võsa ja kõrgeks kasvanud rohu, et parandada nii väärtuslike detailide ja ristide nähtavust kui ka tagada tuuldumine sepispiirdele ja tähistele, mis omakorda aitab ära hoida metalli läbiroostetamist. Perekond Bergmanni viimses puhkepaigas kiskusid noored välja kümneid kasvama läinud vahtravõsusid ja eemaldasid uhkelt graniidist hauapiirdelt sammalt. Ka kivi peab ajahambale paremini vastu, kui toimub õhuliikumine ja kogunenud niiskus saab välja kuivada.
Kalmistuvaht Madis Roio rõõmustas õpilaste tehtud töö üle väga – kolm suurt hauaplatsi said kenasti korda. Põltsamaa Haldus üllatas tegusaid pärandivadereid tänutäheks tehtud töö eest imemaitsva koogiga. Aitäh gümnaasiumi 7.b ja 8.c klassi õpilastele ning nende klassijuhatajatele Siiri Kõrvale ja Edda Kiisile panustamast kodukoha kultuuripärandi hoidmisel! Päeva lõpus tõdeti, et see päev ei jää kindlasti viimaseks, vaid on algus edasistele pärandiobjektide tutvustamisele ja korrastamisele.
Põltsamaa Valla Sõnumid 30.06.2022