Erakordset elamust nautimas ehk kuidas papagoid meie elu mõjutada võivad
Kas teile teatris meeldib käia? Aga papagoiteatris? Põltsamaa lossis saab tõepoolest peagi näha erakordset vaatemängu – papagoiteatrit.
RAIMO METSAMÄRT
Raimo@pvs.ee
See aga pole veel kõik, sest lisaks elamusele saab mängulises etteastes teada selle targa linnu kohta väga palju huvitavat. Eestis ainulaadne ja seni Raplamaal populaarseks saanud Papagoi Keskuse Teater kolis Põltsamaale – Põltsamaa lossi.
„Tšau!“ hõigatakse sisenejale maheda häälega. Võta või jäta – see oli täiesti inimese hääl, aga kuna ruumi sügavuses kedagi teist ei ole, peavad mu kõrvad üllatusega leppima – oligi papagoi!
„Siin on kaheksa papagoid,“ tutvustab perenaine Katarina Bright, kes on nii papagoide ekspert, nõustaja kui Eesti esimene linnutaltsutaja. Lisaks on ruumis sadu papagoikujutisi. Tema sõnul on talle loomad alati meeldinud, sestap tassis ta lapsena alati ka võõraid kasse koju. „Linnud meeldisid mulle ka, aga nad ei ela kahjuks kaua,“ vaatab Katarina rõõmsalt Robbie ehk Aafrika halli papagoi poole, kellel on juba n-ö turjal 13 aastat. Papagoid on aga õnneks linnud, kes võivad elada niisama kaua kui inimesed.
Robbie on Eesti telemaastikul tõsine tegija, lausa staar, sest ta on jõudnud igasse telekanalisse ja on lisaks esinenud veel raadios uudistes ning erisaadetes. Eesti keel on tal mitte käpas, vaid lausa nokas – tark lind on ära õppinud juba 200 sõna.
Sõber kogu eluks
„Krooni ajal maksis papagoi Robbie 40 000,“
meenutab Katarina päris algust. Algus oli siingi raske, sest praegune staar Robbie ei olnud siis veel inimestega harjunud ja ründas igat lähenejat. „Tellisin virnade kaupa raamatuid ja plaate, et teada saada, kuidas papagoid taltsutada – kahe kuu pärast oli ta täiesti uus ja taltsas lind. Kui ta on koorunud inimese juures, alles siis saab temast sinu sõber.“
Papagoid ei ole linnud, kes on loodud puuri, sestap vajavad nad kindlasti lennuvõimalust. „N-ö õrreks võiks olla tingimata viljapuu-, mitte okaspuuoks,“ annab Katarina teada. Tema sõnul papagoid kindlasti füüsiliselt karistada ei tohi – piisab hääletoonist ja „Ei tohi!“ ütlemisest ning puuri panemisest.
Inimesi huvitab alati ka üks küsimus: kas papagoid ikka räägivad?
„Kõik ei hakka rääkima ning siin võib olla tegemist geeniprobleemiga. Kui neil on aga näiteks omavahel jututund, siis sa sekkud ja ütled väga aeglaselt, mida sa soovid – hea, kui see käiks koos mõne tegevusega. “Tulemuseks võib olla, et näiteks Eesti lippu tõstes hüüab papagoi: „Hurraa, Eesti!“
Taoline kõnekunst tähendab seda, et loomulikult ei ole ka naljakatest lugudest puudust. Nii oli kord üks remonti tegev mees üksi Papagoi Teatris, kui kuulis võrgutavat, flirtivat ja loomulikult naisehäälset hüüatust: „Kalli, kalli, musi, musi!“ –„Töömees helistas mulle, et tema ei saavat nii küll töötada,“ hakkas Katarina naerma, sest võrgutaja oli ju papagoi Robbie.
Papagoist võib saada inimese nii kiindunud sõber, et ta ei taha väga ka teisi liigikaaslasi oma kõrvale, võib juhtuda ka nii, et kui peremees või perenaine sureb ja teisi pereliikmeid pole, võib truu lind ka ise kurvastusest surra. Teatritööst „Tahtsin luua keskuse, kus on papagoiteater ja kus
pakun ka nõustamist ehk kus saab teada papagoide hingeelust,“ annab Katarina esialgu Raplamaal asunud keskuse kohta. „Ta l l i n n asse peaks tulema ka linnuhotell,“ lisab ta juurde.
„Eraldi etendused on täiskasvanutele ja lastele, kusjuures kogu aeg käib töö stsenaariumi arendamise ja täiendamisega,“ sõnab Katarina. Raplamaal, kuhu külla tulla ei olnud just väga lihtne, osutusid etendused nii populaarseteks, et olid pool aastat ette broneeritud. „Usun, et ka Põltsamaal on see nii, pealegi asume ju täpselt Eesti keskel ja siia on väga hea kohale tulla. Koroona ajal tulin kolmeks kuuks ühte siinsesse turismitallu ja uurisin Põltsamaa vallast, kas oleks ruume pakkuda – nii me koos papagoidega lossi sattusimegi,“ räägib Katarina Põltsamaale sattumisest ja on asukohaga väga rahul. „Põltsamaal on ju ka palju muud uudistamist ja valikuid.“ Seega tuleb külastusaeg kindlasti eelnevalt broneerida – niisama uksest sisse astuda ei saa.
Meie jutuajamise vältel olid papagoid üsna vaikselt, vahetevahel, kui ilmselt midagi huvitavat meelde tuli, läks ka jutuvada kõvemaks ja kiiremaks. Robbie tõi lisaks kuuldavale ka heli, nagu oleks veinipudelilt kiiresti üksteise järel kaks korki välja tõmmatud. „Kui võõras tuleb, võib suurem papagoi Mac väga tugevat häält tekitada,“ sõnab Katarina.
Nii nagu tulles, saatsid mind ka lahkudes mahedahäälsed tšao-hüüded. On alles vahvad tegelased! Kindlasti jõuavad väga paljud inimesed edaspidigi samale järeldusele … Atraktiivne Papagoi Teater on mõeldud kõigile, kaasa arvatud koolidele, lasteaedadele, peredele, firmadele ja eakatele. Siin saab nautida etteasteid koos põnevate tegelaste ja eri liiki papagoidega. Teater on avatud praegu ainult ette broneerimisega. Üks etteaste kestab 45 minutit ja aega saab broneerida nii e-meili kui telefoni teel, info@papagoi.ee ja tel +372 5065601.
Olete väga oodatud uhkesse ja kuninglikku linnuriiki!
Põltsamaa Valla Sõnumid 10.09.2020
Lisa kommentaar