Kes on lähikontaktne?
Kui oled saanud lähikontaktse teavituse Terviseametilt, HOIA rakenduselt või haigelt, kellega kokku puutusid, siis on oluline, et jääksid eneseisolatsiooni.
TERVISEAMET
Eneseisolatsiooni määratud inimene ei tohi minna tööle, kooli või avalikesse kohtadesse ega kasutada ühistransporti. Viibida tuleb kodus. Poe või apteegi külastamise asemel tuleks pöörduda oma tuttavate poole või kasutada vajalike asjade tellimiseks e-kauplust. Kui tellid toidu- ja esmatarbekaubad kulleriga, väldi otsekontakti. Kodust võib väljuda vaid hädavajadusel, näiteks arsti juurde minekuks või esmatarbekaupade ja ravimite ostmiseks, kui inimene neid kodust lahkumata kätte ei saa.
Kui saate teate lähikontaktsuse ja eneseisolatsiooni perioodi kohta, mis hakkab juba lõppema, siis teadke, et selle põhjuseks võib olla haigestunu hiline testima minek või hilinenud märge HOIA rakenduses. Terviseamet saab info haige ja tema lähikontaktsete kohta alles siis, kui haigestunu positiivne testi tulemus on selgunud ning haigega on ühendust võetud. Samuti saab HOIA rakendus lähikontaktseid teavitada vaid juhul, kui haige on rakenduses teinud vastava märke.
Haigestunud isikuga lähikontaktis olnud inimesed peavad jääma koju eneseisolat- siooni, v.a juhul, kui:
● isik on mitte rohkem kui 180 päeva tagasi COVID-19-haiguse läbi põdenud;
● isik on läbinud COVID-19-haiguse vastase vaktsineerimise kuuri, saavutanud viimase vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning viimasest vaktsiinidoosist ei ole möödunud rohkem kui üks aasta;
● isik on COVID-19-haiguse läbipõdemise järel saanud ühe doosi vaktsiini, saavutanud vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning viimasest vaktsiinidoosist ei ole möödunud rohkem kui üks aasta või ta on pärast esimese vaktsiinidoosi saamist haigestunud COVID-19-haigusesse, on COVID-19-haiguse läbi põdenud ning diagnoosi kinnitava SARS-CoV-2 testi tegemisest või diagnoosi kinnitamise kuupäevast ei ole möödunud rohkem kui üks aasta.
Lähikontaktseks loetakse isikut, kes on olnud COVID-19-haigega kontaktis vähemalt 15 minutit (kokku viimase 24 h jooksul) ja lähemal kui kaks meetrit.
Lähikontaktne isik on näiteks see, kes:
- elab samas majapidamises COVID-19-haigega;
- on viibinud koos COVID-19-haigega vähemalt 15 minutit ja kuni 2 meetri kaugusel (arvestades ka seda, et hommikul 5 minutit, pealelõunal 5 minutit ja õhtul 5 minutit, annab kokku samuti 15 minutit).
- on olnud otseses füüsilises kontaktis COVID-19-haigega (nt kätlemine);
- on olnud otseses kontaktis COVID-19-haige eritistega ilma kaitsevahendeid kasutamata
(nt on peale köhitud, kasutanud patsiendi salvrätti paljaste kätega); - on viibinud COVID-19-haigega ühes ruumis (nt klassiruumis, nõupidamisruumis, haigla ooteruumis, tööruumis jne), kus ei ole piisavat õhuvahetust ja/või ei kasutatud isikukaitsevahendeid ning esineb oht kokkupuuteks viirusega.
COVID-19-haige on nakkusohtlikuks ca 2 päeva enne ja kuni 10 päeva pärast haigusnähtude tekkimist. Lähikontaktse isolatsioonipäevi aitab kalkuleerida Eesti Perearstide Seltsi isolatsioonikalkulaator.
Vaktsineerimisest Põltsamaa vallas:
- Põltsamaal saab endiselt vaktsineerida sihtasutuses Põltsamaa Tervis ja perearsti juures.
- Endiselt on mure, et osades asutustes on vaktsineeritus alla 70%. Asutuste juhid, palun kutsuge oma töötajad vaktsineerima!
- PÜGis on alates 12. eluaastast vaktsineeritus natuke üle 50% ja Puurmanis alla 50%. Lapsevanemad, palun laske vaktsineerida oma lapsi, et koolitöö saaks jätkuda!
- Murekoht on, et Põltsamaal ei ole võimalik teha PCR-testi. Tegemist on Terviseameti korraldusega ja informatsioon, et me seda Põltsamaal sooviksime teha, on neile edastatud.
- Teavituskanalid ja nõ ustamine: jätkuvalt nõ ustab perearsti nõuandeliin 1220.
MERLE MÖLDER
SA Põltsamaa Tervis juhataja
Põltsamaa Valla Sõnumid 11.11.2021