Muuseum pidas sünnipäeva
9. augustil tähistas Põltsamaa muuseum oma 23. sünnipäeva traditsioonilise koduloopäevaga, seekord oli teemaks „100 aastat Vabadussõjast“. Keskpäeval koguneti Põltsamaa kalmistule, et asetada küünlad Vabadussõjas langenud võitlejate haudadele. Seejärel liiguti Põltsamaa muuseumisse, kus arutleti koos Vabadussõja teemadel, söödi sünnipäevatorti ja uudistati juulis avatud uuendatud muuseumit.
RAIMO METSAMÄRT
Raimo@pvs.ee
„Tegelikult sai see mõte mul alguse juba eelmisel aasta novembris – see võeti Põltsamaa muuseumis hästi vastu,“ sõnas Jõgeva maleva Põltsamaa üksikkompanii ajaloopealik Rünno
Savir.
hiselt otsiti muuseumi dokumentidest teavet Põltsamaa piirkonna võitlejate kohta ning arutleti, kuidas sõda siinset eluolu mõjutas. Vabadussõjas langenuid oli põhjust meeles
pidada ka sellel põhjusel, et 100 aastat möödus nii Vabadussõja võidust kui ka Tartu rahust.
Mälestuspäeval külastati Põltsamaal asuvatel kalmistutel 33 hauda – kalmistule kogunenud inimeste seas oli nii kohalikke kui kaugemalt tulnud huvilisi, esindatud oli ka Tartu Vabadusvõitlejate Ühendus. Üheskoos liiguti langenute haudadele, kus Rünno Savir andis iga võitleja kohta lühiülevaate, kus keegi võitles ja kui vanalt langes. Nagu selgus, oli enamjaolt tegu väga noorte meestega. Samal ajal asetasid noorkotkad ja kodutütred igale hauale küünla koos kuuseokstega.
Just viimati mainitud rühmad on viimase nelja aasta jooksul Rünno Saviri eestvõtmisel korrastanud vabadusvõitlejate haudu. „Esmalt otsisime üles Vabadusristi kavaleride hauad: Jõgeva maakonnas on Vabadusristi kavalere maetud kõige enam just Põltsamaale – 28,“ sõnab Rünno Savir.
Muuseumis jätkus arutelu Vabadussõja teemadel, kus lisaks Rünno Savirile kõnelesid Põltsamaa muuseumi varahoidja Nelli Pius, Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak ja Järvamaa muuseumi teadusjuht Ründo Mülts.
Põltsamaa Valla Sõnumid 20.08.2020
Lisa kommentaar