Noorte laulu- ja tantsupeo uudiseid
XIII noorte laulu- ja tantsupeol „Püha on maa“ osalevate rahvamuusikakollektiivide ettemängimised on lõppenud ning 83 kollektiivi sai kutse suvisele noortepeole. Kokku osaleb rahvamuusikapeol üle 800 pillimängija.
Rahvamuusikapeo üldjuht Juhan Uppin ütles, et liigijuhid olid ettemängimistel positiivselt üllatunud, kuna noored muusikud mängisid üldjoontes väga hästi. “Iga eelproov oli nagu väikene kontsert, sest kõik kollektiivid kõlasid omamoodi ja samade lugude esitusviis oli erinev. Oli ka tõeliselt erilisi ja loomingulisi esitusi.” Ta lisas, et noortel on parajalt nõudlik repertuaar hästi omandatud ja tänada tuleb õpetajaid ja juhendajaid, kes neid sel teekonnal abistasid.
Rahvamuusikapidu „Päriselt“ toimub 1. juulil Tallinnas Vabaduse väljakul, kus iga pilliliik esitab viis pala. Kokku astub peol üles seitse pilliliiki: kandled, torupillid, viiulid, lõõtspillid, akordionid, näppepillid ja koondorkester. Peo repertuaar on Uppini hinnangul muusikaliselt üsna erinev ning iga pillirühma puhul on arvesse võetud selle eripära. “Näiteks akordionite esituses kõlab peol viis lugu, mis kõik on seotud erinevate silmapaistvate Eesti pärimusakordionistidega.”
“Minu lähteideeks või -nimetajaks on sõna “päriselt” ja selle sügavam tähendusväli. Kitsamalt viitab “päriselt” rahvamuusikapeo kesksele väärtusele, pärimusmuusikale, sidudes kokku traditsiooni ja tänapäeva noore, kes on muusikas leidnud endale olemise mõtte, ühtekuuluvustunde ja keele,” sõnas Juhan Uppin.
XIII noorte laulupidu otsib konkursiga “Kodulaulu” soliste
XIII noorte laulupeo kunstiline toimkond otsib konkursiga mees- ja naishäält “Kodulaulu” solistideks. Olav Ehala ja Juhan Viidingu kirjutatud “Kodulaul” kõlab suvisel peol segakooride repertuaaris, kuid solistide valikul pole koori kuulumine määrava tähtsusega.
Laulus kuuluvad solistidele salmiosad. “Kodulaulu” dirigent Markus Leppoja rõhutas, et valik tehakse tervikmulje põhjal. “Kõige rohkem soovime näha siirast ja vaba laulu, mis laseb sõnade mõttel kuulajani jõuda. Kandideerida võivad ka need, kes kooris ei laula. Hindame kõigi puhul ühtviisi avatust ja musikaalsust ning hääle sobivust,” lubas ta.
Tehnilise poole pealt juhib Leppoja tähelepanu sellele, et ta sooviks kuulda salme laulupeol originaalrütmiga, mis mõnevõrra erineb sellest, mida oleme näiteks “Nukitsamehe” filmist harjunud mäletama. “Segakooride lauljatel on see juba laulupeo noodi järgi selgeks õpitud.” Neil, kes tahaksid osalemiseks kasutada salvestuste abi, palub ta kuulata ka Eesti Filharmoonia Kammerkoori salvestust, mille leiab XIII noorte laulu- ja tantsupeo koduleheküljelt. Valides veebilehel laulupidu.ee “XIII noorte laulupidu”, tuleks vajutada vasakule jäävast menüüst “Osalejad” ja seejärel alajaotus “Segakoorid”. Sealt leiab juba lehekülje segakooride repertuaariga, kus on olemas ka “Kodulaul” ja selle häälepartiid.
Solistidel tuleb videos esitada kõik kolm salmi, mida on rohkem, kui üks solist laulupeol laulab, aga mis annab hindamiskomisjonile võimaluse kandideerija häälega paremini tuttavaks saada. Noorte laulupeo segakooride laulikus on need lõigud taktides 21-43, 63-85 ja 105-120. Esitus võib olla a capella või saatega, peaasi, et “Kodulaul” oleks samas helistikus kui laulupeo kavas.
Konkursile on oodatud kõik julged mees- ja naissolistid vanuses 14-26a. Osalemiseks palume salvestada video oma etteastest ning laadida see Youtube’i. Link (soovi korral mitteavalik) saata hiljemalt 8. mail kella 23.59 aadressile mleppoja@gmail.com<mailto:mleppoja@gmail.com>. E-kirja tuleks kindlasti kirjutada esineja nimi, vanus ja kontaktandmed.
Edasipääsenud kutsutakse konkursi lõppvooru 16. mail Tallinnas.
Allikas 2023.laulupidu.ee
Põltsamaa Valla Sõnumid 27.04.2023