Perepäev ja mõisapäev toimusid lossihoovis käsikäes
Vaatamata vihmasele laupäevale oli Põltsamaa lossihoovis omajagu rahvast. Ühel ja samal ajal toimusid perepäev ja mõisapäev. Unustatud mõisate mängus osales Põltsamaa esimest korda. Korraldajad ja külastajad paistsid toimuvaga rahule jäävat.
ÜLLE LÄTTE
Külaliste lossihoovi sisenedes pälvisid esmase pilgu keset õue koha sisse võtnud loomad. Nii lapsed kui täiskasvanud tundsid huvi Tartumaalt Tamme Ratsutalust pärit väikeloomade ning ponide ja hobuse vastu, keda linnas iga päev ei näe.
Perenaine Elvi Teppan ütles, et nende loomapere on väga sõbralik ja kõik saavad omavahel hästi läbi. Seega nende transportimisel probleeme ei esine. “Põltsamaa lossi perenaised on meie väga head koostööpartnerid. Oleme siin käinud juba päris palju aastaid. Tänane ilm on küll vihmane, aga lapsed ja täiskasvanud tunnevad ratsutamise vastu elavat huvi – sõidetakse poniga ja eriti soovitakse ratsutada suure hobuse Versperiga, kes on eesti raskeveotõugu hobune.” Hobusel ratsutasid päris pisikesed lapsed kuni täiskasvanuteni välja. Tamme Ratsutalust olid lisaks Elvile kohal talu peremees Arvo ja suveks taluelu nautima tulnud tütarlaps Marje.
Külalistel oli, mida vaadata ja teha
Lossi- ja perepäeval osalenud põltsamaalane Aivi tuli pakutavast osa saama koos Tallinnas elava poja Taneli ja pojatütrega. Pisitütar Eleanor ütles, et tegi töötoas külmkapi magneti, aga kõige rohkem meeldis talle poniga sõita. “Tallinnas loomi ei näe,” lausus Aivi. Järgmisena soovis seltskond kohvikut külastada.
Ugala teatri näitleja Janek, Heleri ja pisitütar Iris tulid kohale Viljandist. Parajasti oldi ametis muruplatsil trips-traps-trulli mängimisega. Pereisa kiitis, et üritus on täitsa vahva ja et pisipiigal on olnud tegemist küllaga. “Selle, mida me siin teeme, dikteerib Iris,” sõnas näitleja. Pisike Iris lisas, et nad vaatasid loomi ja et tema käis poniga sõitmas. Edasi plaanisid nemadki kohvikusse minekut.
Mõõgavõitlusel oli kohtunikuks kogu publik
Tartust ja Peipsi äärest olid kohale tulnud kolm rüütlit, Raivo, Alla ja Richard, kes pakkusid rahvale vaatamiseks mõõgavõitlust nagu lossipäevale kohane. Jälgijaid ja kaasaelajaid oli omajagu. Rüütel Raivo ütles, et kohalikud huvilised publiku seast saavad küll proovida kiivreid pähe ja rõngassärki selga, kuid lööma üksteist ei lubata. Rüütlid olid klubist Sõdalaste Koda, mis on omakorda Eesti Ajaloolise Mõõgavõitluse Liidu liige. “Me käime igal aastal maailmameistrivõistlustel Eestit esindamas. MM on kahel aastal küll ära jäänud, kuid septembris toimub Poolas vähendatud formaadis asendusvõistlus,” rääkis Raivo, kes on klubis juhendajaks ja kes ütles, et on mõõgavõitlusega tegelenud 20 aastat.
Kuningas Magnus oli kimpus preili Mariele kosilase leidmisega
Ehtsas mõisaaegses rõivastuses käisid lossihoovis ringi kuningas Magnus ja tema õetütar preili Marie. “Nagu me teame, on Põltsamaa vanaaegne Liivimaa kuningriigi pealinn ja üks väheseid kohti, kus kuningas on pikemalt resideerinud. Me otsime temale parajasti kosilast, aga Marie on pirtsakas ja nõudlik. Ühel kandidaadil on üks häda, teisel teine ja kolmanda juures ei meeldi jälle mõni muu asi. Kust sa sellisele kosilast leiad. Õde on mulle paraja nuhtluse kaela saatnud,” kurtis kuningas. “Tänapäeval antakse rüütlitiitel igaühele, noorus on hukas ja rüütlid alla käinud.”
Igal täistunnil toimusid lossihoovis giidituurid
Giidideks olid Raina Rumvolt ja Nelli Pius. Kui hommikusel tuuril oli Raina sõnul olnud kaks inimest, siis järgnevates gruppides osales igal täistunnil 15-20 inimest. “Me tutvustame rahvale kohalikku lugu, Põltsamaa linnuse lugu, räägime pisut kirikust ja tutvustame meie uut rokokootuba. Vaatame koos üle muuseumis olevad eksponaadid. Tore, et siin on lisaks loomad, mõõgavõitlus, näomaalingud ja meisterdamise tuba. Seega täna on tegemist rohkem kui tavaliselt. Suvistel mõisapäevadel on alati käinud väga palju rahvast. Põltsamaa on tänavu esimest korda “Unustatud mõisate” mängus ja inimestelt on tulnud palju tagasisidet, et nad on Põltsamaal käinud esimest korda. Täna ongi viimane selle suve mõisapäev. Et ka lastele suve põnevamaks teha, sai juurde liidetud perepäev,” rääkis Raina. Unustatud mõisate päevad toimuvad üle Eesti erinevates mõisates. Tänavu toimusid need 3. ja 4. juulil, 17. ja 18. juulil ning viimasena 7. augustil.
Põltsamaa Valla Sõnumid 19.08.202