Põltsamaa lood etenduvad kuuendat korda.
Sel aastal möödub 170 aastat lauluisa Karl August Hermanni sünnist. See on oluline daatum, seepärast ongi just tema ka järjekordsete Põltsamaa lugude kangelaseks.
RAIMO METSAMÄRT
Raimo@pvs.ee
Etendus kannab pealkirja “Meie Hermann” ja kajastab K. A. Hermanni lapse- ja nooruspõlve, kujunemist ning mõtteid; läbikäimist sõpradega, kooliaega. Traditsiooniliselt kajastab iga suveetendus eluolu ja inimesi peategelaseaegsel Põltsamaal. Teksti autor ja lavastaja assistent on Rutt Tänav, lavastaja Keiu Kess, kunstnik Eha Tralla, valgus- ja helikujundus Karl Vilks. Etenduses osalevad Põltsamaa harrastusnäitlejad – koolinoored ja täiskasvanud.
„Karl August elas ja kujunes Põltsamaal, kuidas ta kasvas vaestes oludes ja kuidas kogu kogukond aitas tal saada hariduse, et temast saaks hiljem suurmees – sellest etendus räägibki ehk tegevus toimub aastatel 1864–1869,“ sõnab lavastaja, kultuurikeskuse rahvakultuuri spetsialist Keiu Kess. Et Põltsamaal möödus eelmisel aastal 155 aastat puhkpillimänguga tegelemise algusest, on seegi oluline teema etendusse sisse põimitud. Milline oli elu Põltsamaa alevikus, millised inimesed siin elasid ja millega tegeleti – kõike seda saab etendusest samuti teada.
„Piletid paneme eelmüüki, kindlasti soovime, et etendusele tuleksid vaktsineeritud või negatiivse testi näiduga inimesed,“ sõnab Keiu Kess. Kuuendad Põltsamaa lood etenduvad uues kohas – kirikla juures. „Hermanni kodupaigas on alles jäänud ainult suured puud, seepärast tundus see koht üsna sobilik, väga tore, et Põltsamaal jagub kohti, mis on erinevate etenduste jaoks sobilikud.“
Etenduses lööb kaasa paarkümmend harrastusnäitlejat Kuivõrd suureks väljakutseks on tuntud inimese elu kajastada ning kas materjali on rohkelt? „Rutt Tänav on ajaloolise teabe hankimisel lausa asendamatuks inimeseks, me saame kasutada materjale, mis olid olemas Hermanni 165. sünniaasta tähistamisel,“ sõnab Keiu Kess.
Tegelikult pakub Põltsamaa piirkond lavastaja jaoks endiselt rikkalikult tänuväärt materjali, olgu siis tegemist konkreetse kümnendi kajastamise või persoonilooga – kultuurilugu on rõõmustavalt mitmekesine.
„Kasutame etenduses ka neid rahvaviise, mida Hermann on siit kogunud,“ selgitab Keiu Kess.
Et oma silm on kuningas – selles saab ja tasub veenduda juba 21. ja 22. augustil. Mõlemal päeval algab etendus kell 19.
Põltsamaa Valla Sõnumid 12.08.2021