Ränk teekond olümpiani
Olümpiamängudele pürgimine ei ole lihtne – on see ju maailma parimate sportlaste võistlusareeniks. Meie parim vabamaadleja Aimar Andruse on ilmselt elu suurima katsumuse ees – olümpiale pääsme lunastamine tähendabki justkui tiitli võitmist, sest selleks tuleb alistada pea kõik tugevad.
RAIMO METSAMÄRT
Raimo@pvs.ee
Spordis on alasid, kus kiretu stopperi või mõõdulindi asemel mõistab õigust inimsilm. Üks nendest aladest on ka maadlus, kus eriti võrdsete vastaste puhul on kohtuniku rollil ülisuur osa. Praegusel koroonaviiruse ajal ei ole trennitegemine, rääkimata võistlemisest, lihtne. Maadluse kui kontaktse spordiala juures ei piisa ju pelgalt jõusaalis rassimisest või mannekeeniga tehnika harjutamisest.
Aimar Andruse naasis hiljuti Ungarist treeninglaagrist, mis oli seekord hoopis erilise tähtsusega. Kahe nädala jooksul testis ta oma vormi koos maailma parimatega, juba mais kohtutakse uuesti Bulgaarias kvalifikatsioonivõistlustel, kus mängus on suured panused – olümpiapääsmed.
„Ungaris olid koos esindajad paljudest riikidest, nagu Bulgaaria, Kreeka, Itaalia, Serbia, Makedoonia, Hispaania, Egiptus, Leedu, San Marino ja korraldajad,“ sõnab Aimar, kelle sõnul asuti laagris Ungari kõige kõrgema mäetipu ligidal.
Maadleja ettevalmistus on üsna mitmekesine: jooksmine, jõu- ja matitreeningud, samuti videotreenigud, kus jälgitakse ja analüüsitakse erinevaid matše. „Plahvatuslikkust oleks juurde vaja, et rünnakule minek oleks kiirem,“ leiab Aimar, kes koroonaviiruse tõttu Ukrainas ei treeni, vaid rassib Kohtla-Järvel.
Ülikarm konkurents
„Peab lihtsalt olema kahe parema seas,“ konstateerib Arved Külanurm. Ja seda olukorras, kus ühes kaalus saab olümpiale võistlema 16 võistlejat – igalt kontinendilt 2 ehk tuleb olla juba enne olümpiat maailma 16 parema maadleja seas! Teisisõnu astuvad Bulgaarias Aimarile vastu 24 maadlejat, kusjuures paljudes riikides on maadlus rahvusspordialaks …
„Aimar saab pärast ränki treeninglaagreid siin pisut taastuda,“ sõnab Arved koduses Felixhalli maadlussaalis. „Me teeme siin hoopis muid harjutusi, näiteks rõhume osavusele, sest ainult tehnika ja taktika õppimine nüristab sportlast omajagu. Eks tiitlivõistlustele pääsemine oleks lihtsam küll, kui Aimaril oleks kogu aeg võimalus võistelda tugevate vastastega,“ sõnab kogenud treener justkui igavesena tunduva probleemi kohta.
Hoiame pöialt!
Põltsamaa Valla Sõnumid 01.04.2021