Tõrukese kvartali detailplaneeringu avalike väljapanekute ja avalike arutelude tulemuste ülevaade
Põltsamaa Vallavalitsusel on töös laiemat avalikku huvi äratanud Tõrukese kvartali detailplaneering, mis osaliselt jääb Tõrukese parkmetsa alale ja mille eesmärk on luua Põltsamaa valda uusi kvaliteetse elukeskkonnaga kodu rajamise võimalusi. Detailplaneeringu I avalik väljapanek toimus 23.10 – 05.11.2023 ning I avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimus 19. detsembril 2023.
I väljapaneku ja avaliku arutelu järgselt esitati mitmeid arvamusi ja ettepanekuid. Peamiselt tuntakse muret, et detailplaneeringu realiseerimine ohustab Tõrukese parkmetsa terviklikku toimimist, kavandatavaid krunte on liiga palju ja need on liiga suured, kannatada saavad erinevad kaitsealused liigid, väheneb Tõrukese parkmetsa toimimine Tallinn-Tartu-Luhamaa mnt puhvrina, kaovad kergliiklejate ligipääsud Tõrukese parkmetsa ja jalutusrajad selle sees, seatakse ohtu lähistel asuv Põltsamaa linnale oluline veehaare ja rikutakse vee kvaliteet ning ehituse käigus avatakse vanad kemikaalidega reostatud prügilad. Lisaks on leitud, et kõnealust detailplaneeringut tuleks menetleda üldplaneeringut muutvana.
Kuna parim ja suurem osa Tõrukese parkmetsast jääb elamuarendusest puutumata, Põltsamaa Vallavalitsuse poolt tellitud Tõrukese parkmetsa maastikulahenduse eksperthinnangu kohaselt tuleb arendatavatel kruntidel säilitada kõrghaljastus ning Metsa tn äär on juba korduvate hooldustöödega läbi raiutud ja inimtegevusest hõivatud, siis Põltsamaa Vallavalitsus ei näe, et Tõrukese parkmetsa elujõulisus kannatab. Kuna suurem osa Tõrukese parkmetsast säilib oma praeguses seisundis ja uus riigimaantee trass on kavandatud tänasest maanteest ja Põltsamaa linnast kaugemale, siis ei leia Põltsamaa Vallavalitsus ka seda, et riigimaanteelt tuleva saaste ja müra puhverdamine oleks kuidagi kahtluse all.
Väidetavate kaitsealuste liikide esinemine ei ole tõendatud ning suusõnalised väljaütlemised teoreetiliste kaitsealuste liikide eksisteerimisest Tõrukese parkmetsas ei ole piisav alus laialdaste uuringute algatamiseks. Kuna Keskkonnaamet on mitmetes Põltsamaa Vallavalitsusega vahetatud kirjades soovitanud, kuid mitte kohustanud, tegema loodusväärtuste uuringuid, siis võib eeldada, et ka Keskkonnaameti hinnangul pole tegemist väga väärtusliku parkmetsaga ning tõenäosus täiendavate loodusväärtuste leidmiseks on väike.
Planeeringualasse jäävad maa-alad juba aastaid olnud inimtegevuse meelevallas ning uus arendus ei ole eelnevate (osaliselt kestvate) tegevustega võrreldes keskkonnale oluliselt koormavam. Planeeringuala lähistel asuvat veehaaret ümbritseb piiranguid seadev kaitsevöönd, millega on detailplaneeringu koostamisel arvestatud ning Põltsamaa Vesi OÜ on planeeringulahendusele kooskõlastuse andnud. Välja toodud võimalik keskkonnareostus ei ole dokumentaalselt fikseeritud. Kui detailplaneeringu elluviimise käigus võimalik keskkonnaoht tuvastatakse, siis rakendatakse vajalikke meetmeid.
I avaliku väljapaneku ja avaliku arutelu järgselt vähendati krunte planeeringualal – Aasa ja Metsa tn ristmikust edasi, Metsa tn jätkule, uuendatud põhilahendusega enam elamukrunte ei planeeritud. Samas kavandati Metsa ja Aasa tn ristmiku piirkonda elamukrundi asemel 50m laiune rohekoridor, mis ühendab Tõrukese parkmetsa Sõpruse pargiga. Kergliiklejad pääsevad nüüd ja edaspidi Tõrukese parkmetsa kolmest küljest – rohekoridori juurest, Metsa tn elamukruntide vahele kavandatud läbipääsuteelt ning Lembitu tänavalt. Planeering annab võimaluse tulevikus rajada Tõrukese parkmetsa jalutusring ning kujundada nimetatud rohekoridori alale esinduslik juurdepääs Tõrukese parkmetsa koos vajaliku taristuga (jalgrattahoidjad, infotahvlid jms).
Põltsamaa Vallavalitsus jääb jätkuvalt seisukohale, et Tõrukese kvartali detailplaneering pole kehtivat Põltsamaa linna üldplaneeringut muutev ning ei plaani menetlusprotsessi üldplaneeringut muutva detailplaneeringuna algatada. Üldplaneering määrab maakasutuse juhtotstarbe, mis annab kogu määratud piirkonnale edaspidise maakasutuse põhisuunad. Üldplaneeringu järgne maakasutuse juhtotstarve võimaldab ka mõningaid kõrvalekaldeid üldplaneeringuga sätestatud maakasutusest eeldusel, et juhtotstarbele vastav kasutus on valdav ja see ei mõjuta oluliselt planeeringu põhilahendust. Tõrukese parkmetsa üldplaneeringu kohast juhtotstarvet ei ole kavas menetletava detailplaneeringuga muuta määral, mis tingiks vajaduse muuta üldplaneeringut st detailplaneeringut üldplaneeringut muutvana algatama ei pea.
Tõrukese kvartali detailplaneeringu II avalik väljapanek toimus 12.-25. veebruar 2024 ning II avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimus 20. märtsil 2024.
Kõlama jäid ettepanekud vähendada Metsa tn äärde kavandatavate kruntide suurust ning tuua Lembitu tn kruntide hoonestusalad olemasoleva kinnistu ehk lammutatud Tõrukese lasteaia alasse, et välistada ehitustegevus Tõrukese parkmetsa serval. Viimase ettepanekuga II avaliku arutelu järgselt arvestati. Metsa tn äärsete kruntide suuruste vähendamist Põltsamaa Vallavalitsus siiski ei kavanda, kuna Põltsamaa Vallavalitsuse hinnangul ei ole need krundid Põltsamaa linna kontekstis, jäädes kõik alla 2000m2 (põhijoonisel pos 13-18), väga suured. Kruntide suuruste määramisel on lähtutud Põltsamaa valla uuest üldplaneeringust, mille kohaselt üksikelamu minimaalne krundi suurus on 1200m2. Tõrukese elamukvartalit kavandades on Põltsamaa Vallavalitsuse ülesanne läbi kõnealuse detailplaneeringu pakkuda erinevaid võimalusi – nii suuremaid kui väiksemaid krunte, kuna võimalike ostjate huvid ja finantsvõimekused on erinevad.
Kuigi Põltsamaa Vallavalitsus on Tõrukese kvartali detailplaneeringu vastalistega vahetanud mitmeid kirju andes argumenteeritud ja põhjendatud tagasisidet ning muutes planeeringulahendust, et vähendada puudutatud isikute erinevaid kartusi, on kodanikud, keda ühiselt esindab SA Keskkonnaõiguse Keskus, otsustanud oma seisukohtade juurde jääda. Tõrukese kvartali detailplaneeringuga edasi liikumiseks on mitmeid võimalusi, sh Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile heakskiitmiseks esitamine II avaliku väljapaneku ja avaliku arutelu järgse planeeringulahendusega.
Tõrukese kvartali detailplaneeringu tööprotsessi saab jälgida: https://www.poltsamaa.ee/torukese-kvartal. Täiendavat infot planeeringu kohta annab Põltsamaa Vallavalitsuse planeeringuspetsialist Kertu Anni tel 5309 6850 ja/või e-postil kertu.anni@poltsamaa.ee.
Põltsamaa Vallavalitsus
Põltsamaa Valla Sõnumid 25.04.2024