Tõrukese kvartali detailplaneeringust
Põltsamaa Vallavalitsusel on töös laiemat avalikku huvi äratanud Tõrukese kvartali detailplaneering, mis osaliselt jääb Tõrukese parkmetsa alale ja mille eesmärk on luua Põltsamaa valda uusi kvaliteetse elukeskkonnaga kodu rajamise võimalusi.
PÕLTSAMAA VALLAVALITSUSE MAJANDUSOSAKOND
Andmaks täiendava võimaluse detailplaneeringu protsessi huvilistele planeeringulahenduse osas kaasa rääkida, toimub Tõrukese kvartali detailplaneeringu teine avalik väljapanek perioodil 12.−25.02.2024.
2023. aasta novembrikuus tellis Põltsamaa Vallavalitsus Tõrukese parkmetsa kohta maastikulahenduse eksperthinnangu. Eesmärk oli teada saada, kuidas võimalik elamuarendus mõjutaks parkmetsa toimimist tervikuna, parkmetsa sidusust Põltsamaa üldise rohestruktuuriga ning millised võiks olla võimalike negatiivsete mõjude leevendusmeetmed. Koos analüüsiga valmis eraldiste kaupa väga detailne puistu analüüs, mis on tulevikus kruntide väljaarendamisel haljastuse inventuuri ja haljastusprojektide aluseks. Viimase kaudu tagatakse maksimaalne kõrghaljastuse säilimine ja on täidetud muud eksperthinnanguga selgunud tingimused, mis aitavad Tõrukese parkmetsa elujõulisena hoida ka planeeringuala puudutavas osas.
Teisele avalikule väljapanekule suunatud uuendatud planeeringulahendus võtab enda alla lammutatud Tõrukese lasteaia maa-ala ning varasemate aastatega juba läbi raiutud (ohutusraie jms), väheväärtusliku ja piirkonna elanike poolt kasutusse võetud Metsa tänava äärse ala. Tuginedes nimetatud eksperthinnangule ja võttes osaliselt arvesse esimese avaliku väljapaneku käigus ja avalikul arutelul esitatud arvamusi, on planeeringuala vähendatud. Varasema 22 elamukrundi asemel nähakse uuendatud planeeringulahendusega ette 19 elamukrunti.
Eksperthinnangu koostamise käigus tuvastati, et Tõrukese parkmetsas kasvab III kategooria kaitsealune liik – künnapuu. Selle liigi kasvukoht koos arvestatava puhveralaga jääb uuendatud planeeringualast välja. Põltsamaa Vallavalitsusele teadaolevalt Tõrukese parkmetsas rohkem kaitsealuseid liike ei kasva ega ela. Samas on detailplaneeringu menetlusprotsessis korduvalt mainitud erinevaid kaitsealuseid taime- ja loomaliike, kes seal peaksid kasvama ja elama. Mainitud on näiteks orhideed, karulauku, roomavat akakapsast, kodukakku ja nahkhiirt. Selle info baasil palus Põltsamaa Vallavalitsus Keskkonnaametil esitada seisukoht, kas ja milliseid loodusväärtuste uuringuid peaksime planeeringuala suurust arvesse võttes tegema. Selgus, et otsest kohustust planeeringualal uuringuid teha ei ole, kuid arvestada tuleks eelkõige taimestiku, linnustiku, kahepaiksete ja nahkhiirtega. Nende uurimiseks võib kaaluda kompleksuuringu teostamist. Keskkonnaamet tõi vastuskirjas välja ka seda, et osade kaitsealuste liikide nagu karulauk ja roomav akakapsas puhul on üsna tõenäoline, et need on parkmetsa levinud naabruses asuvatest aedadest. Sellised isendid kaitse all ei ole ja kitsendusi ei põhjusta.
Lisaks eelnevale on muret tekitanud see, et elamuarendus tuleb Põltsamaa linna jaoks olulise veehaarde peale ja rikub vee kvaliteedi. Tegelikult on planeeringualasse jäävad maa-alad juba aastaid olnud inimtegevuse meelevallas ning uus arendus ei ole eelnevate (osaliselt kestvate) tegevustega võrreldes keskkonnale oluliselt koormavam. Kõnealune veehaare asub planeeringualast väljaspool ning seda ümbritseb piiranguid seadev kaitsevöönd, millega on detailplaneeringu koostamisel arvestatud. Põltsamaa Vesi OÜ on planeeringulahenduse kooskõlastanud.
Põltsamaa Vallavalitsus on elamuarenduses seadnud prioriteediks Tõrukese parkmetsa ääreala, kuna seal on võimalik pakkuda atraktiivset elukeskkonda uutele elanikele. Piirkonnas on juba olemas kommunikatsioonid (ühisveevärk, kanalisatsioon, elekter, side), tegemist on valla omandis oleva maaga ning uued elamud ei tekita planeeringualal oluliselt suuremat keskkonnakoormust, kui seda tegi varasem lasteaed. Põltsamaa linna tihendamise seisukohast on väga loogiline jätkata elamuarendust Metsa tänava teisel küljel.
Antud detailplaneeringu elluviimine ei takista ajaloolise Uue-Põltsamaa mõisa parkmetsa säilitamist ja väärtustamist. Maastikulahenduse eksperthinnang näeb kruntidel ette sujuva ülemineku parkmetsaks ja võimalikult vähese kõrghaljastuse likvideerimise. Elamuarendus hakkab paiknema parkmetsa kõige vähem väärtuslikus osas. Suurem osa säilib parkmetsana ning säilivad ka olemasolevad ja kasutuses olevad liikumisrajad. Metsa tänavalt (uuendatud planeeringulahenduse põhijoonise pos 15 ja 20 vahelt) on planeeritud kulgema kolmas kergliiklejate ligipääs Tõrukese parkmetsa. Planeeritav elamuarendus ei takista nüüd ega edaspidi Tõrukese parkmetsa parimat osa hoida ja seal arendusi teha selle parema hooldamise kui ka rekreatiivse kasutamise eesmärgil. Põltsamaa Vallavalitsus juhib tähelepanu, et antud detailplaneeringu ülesanne ei ole lahendada kogu Tõrukese parkmetsaga seotud problemaatikat. Detailplaneering keskendub siiski planeeringualale ja võimaliku uuringu käigus ilmselt ka teatavale puhvertsoonile.
Uuendatud Tõrukese kvartali detailplaneeringu, maastikulahenduse eksperthinnangu ja teiste antud planeeringu materjalidega saab tutvuda aadressil https://www.poltsamaa.ee/torukese-kvartal. Täiendavat infot annab Põltsamaa Vallavalitsuse planeeringuspetsialist Kertu Anni tel 5309 6850 või e-postil kertu.anni@poltsamaa.ee.
Põltsamaa Vallavalitsus ootab jätkuvalt kõiki puudutatud isikuid, aga ka elamukruntide huvilisi aktiivselt Tõrukese kvartali detailplaneeringu menetlusprotsessis kaasa rääkima!
Põltsamaa Valla Sõnumid 15.02.2024