Blog

Aita taastada Viljandi vabadussammast!

Viljandi vabadussamba puhul on tegemist kuulsa eesti kujuri Amandus Adamsoni taiesega, mis avati Viljandis Vabaduse platsil 19. septembril 1926 ning mis hävitati võõrvõimu käsilaste poolt 1941.aastal.

 

Samba kohale ehitas kompartei 1979–1981 oma maja, mis möödunud suvel lammutati.

 

„Selle aasta augustis kinnitas Viljandi Linnavolikogu oma varasemat otsust taastada Viljandimaa sammas algsel kujul Vabaduse platsil. Tegemist on ühe viimase Vabadussõja mälestussambaga, neist
ligi 200 monumendist, mis on senini taastamata,“ sõnas Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak.

 

Kuna tegemist on nn Suur-Viljandimaa mälestussambaga, mis on pühendatud ligi 800 Vabadussõjas langenule, siis puudutab see otseselt ka Põltsamaa kihelkonda ja selle langenuid. Põltsamaa oli ju ajalooline Viljandimaa osa ja siinse kandi Vabadussõjas langenud on osa Viljandimaa kaotustest.

Samba avamise ajaks on plaanis avaldada mahukas raamat, kus on kirjas mälestussamba lugu, aga ka kõigi nn Suur-Viljandimaa mälestusmärkide ülevaade (Põltsamaa ja Aidu lahingu sambad ning ka  Põltsamaa koolipoliste mälestustahvel). Samuti saab raamatust lugeda ligi 800 Vabadussõjas langenud Viljandimaaga seotud sõjamehe elulugudest. Teoses avaldatakse ka kõigi annetajate nimed. Vabariigi Valitsus on samuti otsustanud toetada samba taastamist, avatud on arve, kuhu on laekunud üle 6000 euro, samuti on alanud hanketingimuste ettevalmistamine.

 

Toeta Viljandimaa Vabadussõjas langenutemälestussamba taastamist!
Anneta Viljandi Linnavalitsuse kontole EE021010302005455005 , selgituseks „Vabadussõjamälestussammas“

 

 

Põltsamaa Valla Sõnumid 05.11.2020