Blog

Kersti Pook on elutööga rahul – 27-meetrine vaip on valmis. Foto Raimo Metsamärt.

Elutöö on valmis

Selle aasta jaanuarikuises Põltsamaa Teataja numbris rääkisime, et Kersti Pook valmistub suureks väljakutseks – ees ootab Põltsamaa Niguliste kirikule uue vaiba kudumine. Nüüd ongi elutöö valmis.

 

 

RAIMO METSAMÄRT

Raimo@pvs.ee

 

 

„Aprillikuuks sai vaibast proovitükk valmis, juuli lõpu poole alustasin kudumist ning 28. juuliks oli juba meeter vaibast kootud,“ sõnab Kersti.

Tegelikkuses tähendas suure töö juurde asumine seda, et nii mitmedki mured olid selleks ajaks seljatatud. Olemas olid uued kangasteljed, ehkki selliste vaipade kudumise kogemusi kellelgi ei olnud, olid katse-eksituse teel kogemused omandatud  ja  4 m pikkune proovitöögi õnnestus.

 

 

Usalda, aga kontrolli vs. üheksa korda mõõda, üks kord lõika

Oi, kuidas seda tarkust nüüd vaja läks! „Mul oli märkmetes kirja pandud, et vaip on 24 m pikkune, aga need olid kahe aasta tagused andmed. Mõtlesin, et igaks juhuks mõõdan üle,“ sõnas Kersti, kellel oli vaip selleks ajaks juba valmis saamas. Selgus, et tuleb veel kududa, mitte natukene, vaid lausa 3 meetrit! Ilma kontrollimata oleks töö olnud tõesti lõppenud, sest valmis vaipa enam jätkata ei oleks saanud. 

Foto Raimo Metsamärt.
Foto Raimo Metsamärt.

 

Kui proovitükk sai valmis, oli see kergenduseks – saan hakkama küll! Selleks, et suurtööga õigeks ajaks valmis saaks, oli Kerstil valmis tööplaan: iga nädalaga peab vaibale 1,5 m pikkust juurde tulema ehk igal tööpäeval peaks kasvu olema 20 cm. „Panin kõik kalendrisse kirja ja  ei teinud väga karmi graafikut, et ikka vaba aega ka jääks,“ muigab Kersti. Vaibakudumine ei ole mitte taigna rullimine, sestap ei tähendanud päevatöö üldse mitte muretult telgede taga seismist. Ainuüksi nööri kulus vaibale ca 4,5 km!

 

„Mulle ei ole veel kohale jõudnud, et ma oleksin midagi suurt teinud. Kui ma vaipa põrandal näen, ilmselt siis hakkab see kohale jõudma,“ tunnistab Kersti.

 

„Võimaluse korral teeksin kindlasti veel midagi taolist, sest kogemused on nüüd olemas,“ lisab ta juurde. 

 

EELK Põltsamaa Niguliste õpetaja Markus Haamer:

„Esialgu olimegi dilemma ees: kas teha praeguse vaiba koopia või täiesti uus. Kuna vana vaip on juba kulunud, siis samasugust värvigammat oli väga raske taasluua, lõpptulemus on aga kindlasti suurt vaeva väärt. Paar väikest vaipa on veel teha, kui kõik on valmis, paneme nad kõik ühekorraga maha.“

 

 

Põltsamaa Valla Sõnumid 10.12.2020