Käsitööettevõtja 2020 tiitel tuli taas Põltsamaale
Jõgeva ettevõtlusnädala ühe osana toimus Põltsamaa lossikompleksis Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poolt korraldatud ettevõtluspäev 2020. Kohal oli liidu juhatuse esimees Liina Veskimägi-Iliste.
ÜLLE LÄTTE
Päeva teemaks oli käsitööettevõtjate ja klientide vahel alatihti toimunud eluline dialoog: „Kuidas te nii palju jõuate?” – „Käsitöö tegemine on minu töö.” – „Aga kuidas te siis ära elate?“ Põltsamaa käsitöötegijail on oma arvamus, mis käsitööpäeval ka väljaütlemist leidis: “Kui teeme, järelikult jõuame ja saame hakkama.”
Liina Veskimägi-Iliste seletab, et käsitöötegijate ettevõtluspäev on tegelikult üle-eestiline ning Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poolt valitakse igal aastal välja kindel paikkond, kus nende esindus osaleb.
“Väljavalitud koht on käsitööga seotud ja meie jaoks väga tähtis. Tänavu on fookuses Jõgevamaa,” räägib Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu esimees.
Digikultuuriaasta puudutab sügavalt ka käsitöötegijaid
Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu liikmeteks on paikkondlikud käsitööseltsid. Liina Veskimägi-Iliste sõnul ongi liidu üks põhiülesannetest hoida endid vabariigi käsitöötegijate töödega kursis.
“Meil on palju koosolekuid ja koolitusi ja selle kaudu tekib ka ülevaade, mida kusagil tehakse,” lisab ta. Igas kohas on olemas paikkondlikud käsitööpoed. Kui kusagil on käsitöötegemine vaiksemaks jäänud, uurime, mis on selle põhjus. Jõgevamaal, ja eriti just Põltsamaal, on tunda ettevõtja Katre Arula puudutust ja selle üle oleme me väga-väga uhked,” räägib liidu esimees. Ta lisab, et kuna 2020. aasta on nimetatud digikultuuriaastaks, on ka käsitööettevõtjad virtuaalset maailma päris suurel määral proovida saanud. Käsitöötegijaid leidub üle Eesti ning ettevõtjad on pidanud üle vaatama oma kodulehed, et töid sotsiaalmeedia kaudu pakkuda. Seda huvitaval moel, et inimesed ei kaotaks käsitööseltside poolt toodetu vastu huvi.
“Käesolev aasta on meile kõigile olnud väga suur õppeaasta ja me ei tea veel, kuidas see lõpeb. Täna me saame ka reaalselt kokku, ehkki mitte väga suure inimeste arvuga,” möönab Veskimägi-Iliste. Saalis istujate arvu on dikteerinud taas pead tõstnud koroona.
Ettekanded on kuuelt Põltsamaa käsitöömeistrilt
Ka lossihoovis toimuval ettevõtluspäeval kasutavad käsitöömeistrid arvuteid. Nimelt näidatakse kogu ettekande kestel esineja selja taga suurel ekraanil ülevaadet tema poolt loodud töödest. Räägitakse oma tegevuse algusaastaist kuni tänase päevani välja. Tutvustatakse töid ning nendega seondunud uurimisi ja otsimisi seoses esiemadest käsitöötegijate pärandi säilitamise ja edasiarendamisega. Tutvustatakse töötehnikaid ja oma leiutamisi. Ettekandeid on kokku kuus. Telgedel kudumisest ja praegu pooleli oleva kirikuvaiba kudumisest räägib Kersti Pook, masintikkimisest Eire Kulbin. Toretalu maisilabürindist ja heegeldatud mänguasjadest on ettekanne talu perenaiselt Kristi Sakilt. Triin Kuus tutvustab oma valdkonda nii käsitsi valmistatud leibade kui ka tikkimistööde kaudu. Triin pälvis aastate eest tunnustuse, kui ta võitis oma koduleivaga Leiburi kõige esimese leivateo konkursi, misjärel Leibur tootis ja paiskas kuue aasta vältel müüki tema retsepti järgi valmistatud Triinu rukkileiba. Katre Arula ettekanne kannab nime “Lapitöö – disain või käsitöö?”. Näha saab ka tema moekollektsiooni “Must toonekurg” esitlust. Modellideks on Põltsamaa noored.
Käsitööettevõtja 2020 tiitel tuli Katre Arulale
Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poolt on Katre kohta juba aastaid kasutatud nimetust “Tunnustatud käsitöömeister ja moelooja Põltsamaalt” ning tema looming kannab märki Tunnustatud Eesti Käsitöö. Liidu veebilehelt võib lugeda: “Katre unikaalsed ja isikupärased rõivad kannavad edasi meie pärandit, tema südameasjaks on puhas keskkond, taaskasutus ja uuskasutus.” Tänavu pälvis käsitöömeister tunnustuse oma moekollektsiooni “Must toonekurg” eest.
Märgi Tunnustatud Eesti Käsitöö sai Katre juba 2015. aastal kindakirjatehnikas valmistatud toodete eest, 2018. aastal tõid talle tunnustuse nn peidunööbitehnikas valminud tooted – rõivad, kotid ja ehted.
Liina Veskimägi-Iliste ütleb, et Katre tööd on puudutanud ja mõjutanud väga paljusid käsitöötegijaid: “Tal on käsitöösõprade ring, kes teavad tema nime, kes armastavad kanda tema tooteid ja see ongi asja juures kõige tähtsam.”
Põltsamaa Valla Sõnumid 15.10.2020