Kuningamäe tehismägi rakendati tööle
Kunagi, vaat et ennemuistsel ajal ehk aastal 2003, hakkas Kuningamäele kerkima tehismägi – esialgu tasapisi, siis aga aina jõudsamalt, kuni jõudis praegusesse konditsiooni. Siiani saime me mäge eemalt imetleda või siis omatahtsi tema tippu vallutada, nüüd on mägi juba pea et täisealine ja seepärast valmis ka niisama lösutamise asemel tööle asuma.
RAIMO METSAMÄRT
raimo@pvs.ee
Enne kui mägiste uudiste juurde jõuda, pisut teistest uudistest.
„Lisasime kunstlume tootmiseks vajalikku torustikku, nii et asfalteeritud ringil saab sel hooajal otse kunstlund toota ja seda ei ole vaja sinna vedada,“ sõnab rajameister Indrek Eensalu.
„Täna (20. oktoobril) hakkasime mäel nõlva kujundama, siia paigaldatakse ka väike tõstuk, et saaks hakata õppima mäesuuskade ja lumelaudadega sõitmist, ka murdmaarada saab raskust juurde,“ sõnab rajameister. Tema sõnul päris suure nõlva peale veel ei kolita, küll aga peaks esimese tunde kätte saama, mis see mäesuusatamine õigupoolest endast kujutab. Õpetajate leidmisega samuti raskusi pole, sest on ju Wpargi poisid kõik lumelaudurid, kellel osavust ja tasakaalutunnet jagub.
Planeerimistööd võtavad aega nädalakese, juba lähiajal hakkavad saabuma tõstuki osad, nii et talve saabudes (kui ilmataat teisiti ei mõtle) saab Kuningamäel tõepoolest lumelauasõitu õppima hakata. Pimedaid talveõhtuid pelgama ei pea, sest mäenõlvad saavad ka valgustuse. Loomulikult on see alles algus …
„Talve jooksul saame loodetavasti ka projekti, kuidas selle teemaga edasi minna, et saaks õpperajale lisaks rajama hakata ka suurt, samuti valgustatud laskumisrada,“ sõnab Eensalu.
Mägi hakkab elama
Kas siis on selle koha potentsiaal täielikult ära kasutatud? „Kevadeks plaanin praegusele kettagolfirajale veel üht rada. Selle nimeks on footgolf ehk sisuliselt tähendab see justkui jalgpalliga
golfi mängimist – ainult korvid on mõõtmetelt suuremad,“ selgitab Indrek Eesalu.
Kuningamäe terviseradadel algas intensiivsem tegevus 2015/2016. a hooajal ehk selle ajaga on koht tõepoolest tundmatuseni muutunud. Just möödunud olematu talv oli Kuningamäe terviseradadele märgilise tähtsusega, sest kes oleks võinud kunagi arvata, et üks väheseid kohti, kus Eestis suusatamise meistrivõistlusi korraldada saab, on Kuningamäe. Ka mäesuusa, -laua huviliste jaoks ei ole Eestis harrastamiseks just palju kohti: Tallinn, Kiviõli ja Otepää ümbrus, arusaadavalt on lauskmaal asuv Kesk-Eesti siin lausa vaeslapse osas olnud.
„Kui saaks veel vaatetorni ka mäe otsa valmis ehitada, siis võiks tõepoolest rahule jääda,“ ei varja Indrek Eensalu tulevikuplaane.
Eduard Vilde „Pisuhännas“ lubas Vestmann, et ehitab pilvelõhkuja, mis viiekümne versta peale ümberringi näha on. Kas Kuningamäest saab ka üks eriline koht Eestimaal, mis kaugele paistab ja kust üle linna vaadata saab, seda näitab aeg. Pöialt selleks tasub küll kindlasti hoida.
Põltsamaa Valla Sõnumid 22.10.2020