Blog

Tapiku raamatukoguhoidja Hiie Nugis koos kingituseks saadud ilusa kunstiteosega. Foto Raimo Metsamärt.

Tapiku raamatukogu 100

Inimese elus on sajand märkimisväärne, niisama tähtis on see ka ühe väikese raamatukogu jaoks. Pühapäeval, 25. oktoobril oli rõõmustavalt palju inimesi kogunenud Tapikule, et seda olulist sündmust meeles pidada.

 

RAIMO METSAMÄRT
Raimo@pvs.ee

 

Kes ammu sinnakanti sattunud polnud, arvestas omis mõttes ka kruusateele sattumisega. Võta näpust! Tapikule viis asfalteeritud tee ja jälle oli üks mälestus porisest teest unustusehõlma  ajunud.
Kuigi väike koht, on raamatukogu asunud Tapikul üsna mitmes kohas. Seepärast viiski raamatukoguhoidja Hiie Nugis külalised esmalt väikesele retkele ehk ajaloolisele jalutuskäigule.

 

„Raamatukogu asus esmalt koolimajas, mis oli ehitatud aastal 1865. Praegu on siin täiesti lage, aga tollal oli siin umbes 30 majapidamist,“tutvustab raamatukoguhoidja Hiie Nugis kivihunnikut  ehk kunagist koolimaja asukohta.

Tema sõnul kolisid kool ja raamatukogu aastal 1925 Tapiku mõisa, endisesse kohta jäi tööle veel rahvamaja, mis töötas aastani 1930. Kultuurielu jäi vaikselt soiku ja viimaks sai kunagisest koolist hoopis kanala. 70-ndatel saabus aga lõpp – hoone lükati lihtsalt kokku …

1949–98 asus raamatukogu mõisa kõrval asuvas väikeses majas, enne seda ehk 1949. aastani oli raamatukogu mõisahoones. Alates aastast 2018 ollakse praegustes ruumides, sellest ajast on ka raamatukoguhoidjaks Hiie Nugis. „Kõige rohkem kiidangi ma oma lugejaid, sest kui neid ei oleks, poleks ka raamatukogul mõtet,“ sõnas Hiie.

„Raamatukogud püsivadki ju kolmel sambal: kirjanikud ja tõlkijad ehk teoste loojad, lugejad ning raamatukogu töötajad. Eriti just väikeses kohas on raamatukogu ka kogukonna sidujaks – Tapikulgi on see nii,“ sõnas Põltsamaa raamatukogu juhataja Rutt Rimmel.

 


Palju õnne!

 

 

Põltsamaa Valla Sõnumid 29.10.2020