Umbusis avati näitus vend Vahindrast
Vend Vahindra, kodanikunimega Karl August Tennisson (Tõnisson) oli peaaegu mütoloogiline tegelane, kes sündis Umbusis, temast sai Baltikumi esimene budistist usukuulutaja ning kelle maine teekond lõppes kodust väga kaugel – Birmas (Myanmaris). Tõnissoni vaated olid kaunis eklektilised ja ajas muutuvad, liikudes teosoofiast, uuspaganlusest talle isikupärase budismini.
RAIMO METSAMÄRT
raimo@pvs.ee
Eks veidrikest usukuulutajaid on ilmas varemgi nähtud, vend Vahindra saavutas aga erilise staatuse. Saunikuperes sündinud mees tundis juba noorena tõmmet kaugete õpetuste järele, tundis vajadust neid levitada ja rändas rahutult ringi. Kuna tal oli kombeks paljajalu rännata, sai ta rahvasuus hüüdnimeks Paljasjalgne Tõnisson. Teise poole oma elust esitles ta end aga hoopis lätlasena, kandes siis nime Karlis Tennissons.
Et buda õpetus oli Tais au sees, suundus vend Vahindra Lääne-Euroopa kaudu sinna, sattus aga ebasoosingusse ja saadeti naaberriiki Birmasse. Veel Eestis ja Lätis olles kaebas vend Vahindra igal võimalusel, et ajakirjandus teda kiusab, ise samal ajal avalikku tähelepanu nautides. Kõik see tegi temast tollase meediafiguuri, kes oskas avalikku tähelepanu ära kasutada, et oma budistlikke vaateid levitada.
„Karikatuurinäitusi saab korraldada ikka neist tegelastest, kes on pälvinud avalikkuse silmis suurt japüsivat tähelepanu,“ sõnab näituse korraldaja Mait Talts.
Nii näiteks on vend Vahindrat kujutanud Gori (tema ristinimi oli samuti Tõnisson) ja Romulus Tiitus.
Näituse koostasid Mait Talts ja Kaide Tammel, keeletoimetaja oli Kaidi Pärtel, kunstiline kujundaja Erelin Kallas. Aitäh Umbusi külaseltsile ja Põltsamaa vallale. Näitust saab Umbusi endises koolimajas näha 14. novembrini.
Põltsamaa Valla Sõnumid 22.10.2020