Põltsamaa vanadel fotodel: Anna Grafi erakooli õpilased 1921. aastal
Pühade ajal mõtleme ehk rohkem tagasi oma lapsepõlvele, kooliajale. Siin pildil olevad vahvad koolijütsid muidugi ise enam meenutada ei saa.
ANNE ÜTT
Päevapiltnik M. Kangur on teinud selle juba üle saja aasta tagasi oma ateljees Kaubasaarel. Kuna fotot on paljud juba internetis FB lehel näinud, on tulnud ka tagasisidet. Nii mõnigi tundis pildil ära oma vanaema või vanaisa. Pildi tagaküljel olid olemas perekonnanimed ning enamusele said nüüd juurde ka eesnimed. Päevapildil on: Eduard Bergmann, Hans Jürisson, Alma Künnapuu, Harald Rumvolt, Ida Vatter, Ludmilla Pajo, Jaan Silbermann, Margarethe Pent, H.Teras, S. Valdmann, H. Tepp.
Anna Emilie Graf, kes oli sündinud 1870. aastal Põltsamaal, pidas erakooli tsaariaja lõpus ja Eesti Vabariigi algusaastatel. Kool asus Lossi tänava jõepoolsel küljel ta enda madalas puumajas, mis lammutati enne II maailmasõda. Grafidele kuulus ka teine maja selle kõrval ja seal on praegu lihakauplus. Kooliruumiks oli üks tuba, kus õppisid koos kahe klassi õpilased. Seega I ja II klass ning keskmiselt oli koolis 15-20 last. Igatahes vähevõitu, lapsi õpetas ta üksi, abilisi ei olnud. Kuna preili oli rahvuselt saksa juurtega, õpetas ta saksa keelt õppeainena kohe I klassist alates. Muu õpetus oli ikka eesti keeles. Ta olevat olnud üsna hea koolitaja nii keeltes kui käsitöös ja muusikaõpetuses. 1922. aasta paiku kool küll suleti, kuna tingimused ei olevat olnud nõutaval tasemel. Teada on aga, et mitmed vanemad saatsid oma lapsi tema juurde saksa keelt õppima n.ö. “põrandaaluselt”. Teada on ka, et mingi aeg käis A. Graf kinos tummfilmide juurde klaverit mängimas. Enne sõja puhkemist lahkus ta koos teiste sugulastega Saksamaale, nagu paljud sakslased seda tegid.
Saabki see aasta koos vanade fotodega läbi. Tänan kõiki huvilisi, aga eelkõige neid, kes oma vana fotoalbumi mulle avasid. Kauneid jõule ja loodan kohtuda trükisõna kaudu teiega juba uuel aastal!
Fotograaf M. Kangur. Foto erakogust.
Põltsamaa Valla Sõnumid 07.12.2023