Blog

Põltsamaa vanadel fotodel: Annamõisa meierei- ja kauplusehoone 1930. aastate teisel poolel.

 

Meeldetuletuseks ehk see, et selle paiga leiate Põltsamaa-Võhma maantee seitsmendalt kilomeetrilt. 1930. aastal ostis selle hoone Pilistvere kihelkonna piimandusmaailmas tegutsenud August Hummel hr Tõntsonilt.

 

ANNE ÜTT

 

Annamõisa oli vanal ajal Võisiku mõisa karjamõis ning pildil olev hoone siis selle  karjamõisa moonakatemaja.

A. Hummel võttis ette suured ümberehitustööd, mille käigus kujundas mahuka kivihoone kaupluseks, meiereiks ja neis töötavate inimeste korteriteks. Ise ta meieriametit ei pidanud, selle töö peal oli alati sõbralik, lahke ning hinnatud seltskonnategelane Voldemar (Waldo) Muuga.

Päevapildil on näha kauplusesilt nimega – Enn Avilo. See mees avas oma segakaupluse Annamõisas 1936. aastal, aga tegutses seal lühikest aega. Võimalik, et samas majas pidas oma poodi ka Mihkel Martsep, kes hiljem kauples Imavere vallas Järavere külas.

Omanik August Hummelil oli peale selle hoone veel paar talu ja suur uhke veoauto. 1935. aastal mõlkusid ta  peas küll mõtted kõik varad, ka talud, maha müüa ja asuda Koigi mõisa suurt veskit ehitama. Seekord jäi plaan sinnapaika ja A. Hummel tegutses Annamõisas edasi. Seda kuni 1939. aastani, kui teda hakkasid kimbutama makseraskused.  

Selline lugu siis Annamõisast, kindlasti on neid, kes seda teavet tublisti täiendaksid. Nüüd toimetatakse meiereihoones ja ümbruses jälle, seda tublide Meemeistrite poolt.

 

 

 

Põltsamaa Valla Sõnumid 21.01.2021