Põltsamaa vanadel fotodel: Eesti Vabariigi 10. sünnipäeva pidustused
“Pidustused algasid 24. weebr. hommikul koraali helidega lutheri kiriku tornist. Kell ½ 9 olid koolides aktused, kus ette loeti Riigikogu ja haridusministri läkitused. Kanti ette päewakohaseid tükke orkestrilt (gümn.) ja laulukooridelt. Kogu linn oli lipuehtes. Weikselt olid dekoreeritud Põltsamaa malewk. staabihoone, linnawalitsuse hoone, rahukohtu maja, postkontor, palju kaupluseid jne.”
ANNE ÜTT
Nii kirjutas 1928. aasta kohalik ajaleht Põltsamaa Teataja Eesti Vabariigi 10. sünnipäevast. Samast päevast on ka see foto, kus peal on ehitud rahukohtu hoone. Isegi mõni inimene on ülesvõttelt teada – paremalt 1. on kohtunik Jaak Vare, vasakul ees kohtusekretär J. Roosa.
Linnas järgnesid traditsioonilised üritused: pidulik aktus põllumeeste seltsimajas, siis paraad Vabaduse platsil, kuhu olid üles rivistunud kogu Põltsamaa malevkond, tuletõrje, koolid jne. Rahvast oli tulnud väga palju vaatama nii paraadi kui ka sellele järgnenud rongkäiku läbi linna. Üritusi jagus terveks päevaks. Linnarahvale oli vast kõige huvitavam tõrvikutega rongkäik.
“Kell 6 õhtul kogunesid Põltsamaa kaitseliit ja tuletõrje turuplatsile tõrwikute rongikäigule. Rongikäigu algul süüdati pidulikult tõrwikud põlema ja liiguti linnawalitsuse ette, kus päälik Werwolt linnawalitsust terwitas. Rongikäik liikus edasi Jõgewa mnt. suunas. Kogu linn muutus tuledemereks. Rahwast walgus murruna tänawaile. Wäga ilusasti olid küünaldega, ilulaternatega, wärwiliste tuledega ja eesti trikoloori wärwi lippudega äride waateaknad dekoreeritud. Tähelepanu wäärt olid rahukohtu hoone, linnawalitsus ja postkontor, Ühispank, Tarwitajate ühisuse kauplus, Leihbergi, Puhki, Wirro jt. ärid, samuti kodanikkude korterite tänawapoolsed aknad – kõigil põlesid küünlad, mis imeilusat pilti pakkus. Ja kõige selle keskel kilomeetri pikkune rongikäik tõrwikutega! …. Seesugust õhtut pole Põltsamaa ealeski üle elanud.”
See oli siis Eesti Vabariigi 10. sünnipäeva tähistamine Põltsamaal 96 aastat tagasi. Ajaleht Sakala kirjutas isegi: “Muuseas oli seesugune suur pidupäew noorele linnale esimene ja linn oli kaunistatud wanikute ja tõrwikutega, millele lisaks oli weel 3 raadio waljuhääldajat kesklinna üles pandud, mis päälinna pidustuste käiku ja kõnesid edasi andsid. Rahwast oli kõigist pidustustest, aktustest ja paraadidest osa wõtmas murruna.”
Veel natuke pildil olevast hoonest. Varem nö. “sakste klubina” tegutsenud maja kuulus Eesti Vabariigi ajal Põllumajandusministeeriumile. Hoonest oli 1920. aastate algul huvitatud kolm ministeeriumi, nii et “kosilasi” jätkus. Soov maja saada kohalikule kaitseliidu jaoskonnale oli vabariigi Sõjaministeeriumil. Kohalikule postkontorile taotles ruume Teedeministeerium, aga 1925. aastal sai see maja hoopis kohtupidamise hooneks. Ja oli seda päris kaua.
Fotograaf teadmata. Foto erakogust.
.
Põltsamaa Valla Sõnumid 08.02.2024