Põltsamaa vanadel fotodel: Haigemaja Põltsamaal, mis tegutses 1926. aastani (2.osa)
(algus 18. nov ajalehes) Põltsamaa kihelkonna haigemaja operatsioonisaal…
ANNE ÜTT
Nii on fotograaf umbes sada aastat tagasi pildile teksti seadnud. See lugu on jätk eelmisele ilmunud vanale fotole ja loole selle juures. Juttu oli siis vanast haiglamajast Lossi tänaval. Maja oli tõesti haigemaja jaoks väga väike ja vilets. Selles olid vaid mõned ruumid – meeste-, naiste- ja tagavarapalat, operatsioonituba, vastuvõturuum, tilluke köök ning panipaik. Majja sisse viis uks aia poolt. Lubatud oli kuus alalist ja kaks lisavoodit, nendest neli meestele ja neli naistele. Kui haiglasse soovijaid oli rohkem kui voodeid, siis võttis arst vastu need, kes tema arvates rohkem haiglaravi vajasid. Siin operatsioonitoas tegi dr Carl Prima oma esimesed operatsioonid Põltsamaal. Kujutlematu?!
Selle aja ajalehtedest võib lugeda, et
“… oldi ruumides, mis sugugi ei wastanud ajanõuetele minimaalsemalgi määral, nii topiti poolpimeda operatsiooniruumi lage takkudega… Alewis asuw haigemaja oma 2-3 toaga on kui tikukarp, mis haigete eraldamiseks absoluutselt mingit wõimalust ei paku. Kõik teised haigemajad (Tartu, Wiljandi) asuwad sedawõrd kaugel, et sinna haigeid transporteerida ei ole nalja asi,seda enam, et ka raudteed läheduses pole. Tarwidus nakkawate haiguste baraki järele on sellega äärmiselt teraw.”
Lõpuks saadi haiglale endine õigeusu kihelkonnakooli hoone, mida hakati ümber ehitama, eelkõige teist korrust peale tegema. See oli siis raudkivihoone, mida teame tänapäevalgi ühe osana tervisekeskusest. Enne oma majja kolimist oldi aga veel poolteist aastat, 1. juulist 1926 kuni 1928. aasta lõpuni Pajusi mnt C. Schmidti majas, Eks olid needki ruumid haigla jaoks äärmiselt kitsad.
Uut maja Lossi tänaval püüti siis seniste oludega võrreldes ehitada avaramaks.
“Sääl oli ette nähtud terwelt 15 woodit. Ent waewalt saadi uutes ruumides töötama hakata, kui need ka juba hakkasid jääma kitsaks ja käesolewal suwel (1930.a.) haiglas oli 15 woodi kohta sageli ligi 30 haiget, kuna osa haigeid tuli weel tagasi saata. Loomulik, et siis oli haigete alla wõetud iga waba pink, kushett, personaaligi woodid ja muud.”
Dr Primal oli aastate jooksul teha palju, et vähegi olukorda parandada. Võeti kasutusele ka üle tänava asunud aednik Bergmanni maja, kuhu tehti ruumid nakkushaigete jaoks. See maja oli veel ka pärast sõda palju aastaid haigla poolt kasutusel. Alles on ka see haigemaja hoone, nüüd erakätes.
Põltsamaa Valla Sõnumid 09.12.2021