Põltsamaa vanadel fotodel: „Kohvik “Kolle”, Lossi tn 6, väljavõte 1936. aasta raamatust “Sakalamaa elu“
„Kohvik “Kolle”, Lossi tn 6, on moodsamaid ja mugavamaid kohvikuid Põltsamaal. Kohviku avas 1935. aastal Salme Teller. Kohvikus on ajalehtede ja ajakirjade müük.”
ANNE ÜTT
Miks tuli Salme Telleril selle kohviku asutamise mõte? Ta oli linnavalitsuse ametnik ja samas töötas linnasekretärina mees nimega Ervin Sööt. Mõlemad olid vapsiteemaga seotud ja nad pidid linnavalitsuse töökohalt lahkuma. Siis tuli asuda mõtlema, kuidas edasi… Salme Teller asus oma kohvikut organiseerima. Silma jäi majaosa, kus kunagi pidas poodi kaupmees Karl Jürmann. See oli endise Vana-Põltsamaa mõisa veski kõrvalhoone. Jürmann kolis Leihbergi majja ja mõne aja pärast andis ta oma endised poeruumid Salme Tellerile. Kohvikus oli külaliste kasutada kaks ruumi. Uksest tulla oli alguses pikk kitsam äriruum ja kõrval, seega Lossi tänava poole, maja otsas asus suurem ruum laudadega. Kohvikuruumis olid ilusad väikesed ümmargused lauad ja metalljalgadega toolid. Fotol on ka näha põrandal väikest palmi potis, see toodi kohvikusse avamispäeval.
Kohviku asutaja Salme Teller oli Martin Koopa täditütar ja ta kutsuski oma sugulase Viru ärist ära Kolle kohviku jaoks küpsetama. Samas majas, kohvikuruumide taga, asuski küpsetamisruum. Tehti saiakesi, küpsiseid, kooke, torte, kringleid, aga ka leiba-saia. Et hommikul oleks värsked küpsetised juba müügis, alustati tööd kella kolme ajal öösel.
Kui Salme Teller abiellus insener Söödiga, siirduti elama Tallinna ja siis hakkas kohvikus kogu tööd juhtima perekond Koobas. Salme ja Ervin Sööt aga siirdusid 1944.aasta sügisel Saksamaale, hiljem USA-sse Portlandi.
Sõja ajal küpsetati Kolle pagariruumis põhiliselt leiba, tehti just vormileiba. Korraga sai panna ahju 30 vormileiba. 1944.a sügisel põles kohvik maha koos veski ja sealt edasi järgmiste Lossi tänava majadega.
Foto Eesti Rahva Muuseumist.
Põltsamaa Valla Sõnumid 26.01.2023