Põltsamaa vanadel fotodel: Koolijüts ründas weoautoga Põltsamaa linnawalitsust
Selline oli ühe artikli pealkiri 1933. aasta ajalehes Põltsamaa Teataja. Kui õllelaopidaja A. Pari veoauto seisis restorani Põllumeeste Kodu hoovis, tekkis restorani omaniku J. V. 15- aastasel poisil tahtmine sellega sõitma minna.
ANNE ÜTT
“Kuna tal automootori käiwitamisel nähtawasti weidi aimu ikka ka oli, siis tõmbas masinale kohe pääle 35-40 km tunnikiiruse. Sarnase suure kiiruse juures autojuhtimises täiesti wilumata poisike rooliratast muidugi enam walitseda ei suutnud ja auto jooksis seltsimaja hoowi wärawast wäljudes suure kiirusega otse wastasseiswa linnawalitsuse maja seina wastu, nii et kogu maja wärises. Autol purunesid tuuleklaas, lambid ning sai tublisti wigastada esimene osa. Poisikesel enesel polnud aga nähtawasti wiga midagi, sest pääle kokkupõrget hüppas ta kohe juhiruumist wälja ja pani liduma, nii mis jalad wõtsid.”
Tänane päevapilt ei ole küll tehtud Põllumeeste Kodu juures, vaid ilmselt Jõgeva mnt. ja Sepa tänava nurgal.
Kes siis oli veoauto omanik August Pari? Võisiku vallast pärit A. Pari (1902- 1986) pidi juba varakult lööma end ise elust läbi, tegutsedes mitmesugustel tööaladel. 1932.a sügisel avas ta Põltsamaal Lossi tn 15 endise postijaama majas Livonia õllelao, mida pidas 2 aastat. Ise sai ta elamise Vana-Põltsamaa endisesse vallamajja Lossi 13, kus vabanes vallasekretäri korter. Peale õllelao pidamise pakkus A. Pari ka oma veoautoga kraami- ja veoteenust. Näiteks oli ta Vana-Põltsamaa uue vallamaja ehitusel Viljandi maanteel parim pakkuja neljast ehitusele 500 püti tsemendi veol Jõgevalt Põltsamaale.
Kuna oli selgunud, et Põltsamaa lossikaevu vesi oli väga sobiv karastusjookide valmistamiseks, asutas A. Pari 1935.a jaanuaris karastavate jookide tehase. Asukohaks sai Jõgeva mnt. 42 rätsep Orgussaare maja. Selle keldris seadis ta sisse mõdu- ja limonaaditööstuse, ise elas maja teisel korrusel. Ta tegutses aga sellega vaid mõne aasta ning müüs siis ettevõtte edasi Theodor Tuurile. Uus võim muidugi lõpetas selliste ettevõtete töö. 1944. aasta septembrilahingutes läks maja põlema. Sellel kohal praegu asuvas maja elav Orgussaarede järglane Kaire teadis, et aastaid hiljem keldrist maja põlengu- ja varinguprahti välja tassides leiti tulekahjus sulanud patentkorkidega limonaadipudeleid.
Kahjuks ei ole sellest majast leitud sõjaeelset fotot ja ei saa kinnitada, kas see konkreetne pilt on tehtud just selle maja juures, aga kaldun siiski seda versiooni üsna kindlalt arvama. Maja akendega ots meenutab väga Jõgeva mnt elamute stiili.
Fotograaf teadmata.
Foto erakogust.
Põltsamaa Valla Sõnumid 23.02.2023