Põltsamaa vanadel fotodel: Lossi tänaval olnud Schiele maja
“Uue kohtu tegewuse ja ruumide sisse õnnistamine Põltsamaal on neil päewil olnud.” See on väike lühisõnum 1890. aasta10. märtsi ajalehest Postimees. Hoone, millest jutt ja ka siin fotol, mis on küll palju hiljem pildistatud, on Lossi tänaval olnud Schiele maja.
ANNE ÜTT
Ajalugu näitab, et kohtumehed tegutsesid Põltsamaal muidugi ka varem, aga kirjasõna kinnitab, et tsaarivalitsuse ajal 19. saj. lõpus ja 20. saj. alguses olevat Põltsamaal kohtupidamine toimunud just Schiele majas. Asus see praeguse päevakeskuse õuel Lossi tänavas ja arvan, et seda hoonet vist enam ei ole. Kohtunikuna töötanud keegi Mirovoi, kohtu kirjutajana Jaan Pajo. Eks suuremad kohtulood menetleti ikka siin kihelkonnakeskuses Põltsamaal. Väiksemad kohtulikud arutlused viidi läbi vallakohtus ja selleks olid valitud seal kohtumehed. Päris suurte ja keeruliste asjadega mindi Viljandi kohtusse. Eesti Vabariigi aegne Põltsamaa rahukohus alustas tööd 1924. aastal n.ö. sakste klubi hoones. Seal töötas kohus aastakümneid ja rahvasuus hakatigi maja kutsuma kohtumajaks.
Nüüd aga veel Schiele majast. Hiljem oli maja omanikena kirjas (seal oli kaks hoonet) Tatjana ja Nikolai Gagarinid. Miks siis kutsutakse hoonet Schiele majaks, ei teagi. Kas oli keegi neist omanik või ainult rentnik? Väga suurest Schielede perest on Põltsamaal sündinud vaid tulevane vaimulik Friedrich Wilhelm Schiele 1867. a. Tundub, et ei tema ega vanemad siin elanud ei ole, kui, siis lühikest aega. Küll aga on majas elanud või tegutsenud mitmed teised.
Aastatel 1888-1895 oli nii Stepanovi kui ka Schiele majades õigeusu kihelkonnakool ja paar aastat enne uue kiriku valmimist viidi ka Schiele majas läbi jumalateenistusi. Tõestus kooli tegutsemisest on juhataja A. Künnapuu kuulutus 1891. aasta ajalehes Postimees: “Põltsamaa kaheklassiline poiss- ja tütarlastekool. Lapsed wõiwad koolimajas korterit ja ülespidamist saada kahe koolitaja järel waatamise all. Õpetuskeel on Wene keel; soowi pääle õpetatakse ka Saksa keelt. Tütarlapsed saawad õpetatud pääle koolitöö weel käsitöös ja need, kes koolimajas korteris on, ka majapidamises.”
Hea meelega ootaks rohkemat teavet Schiele maja hilisemast saatusest.
Foto Eesti Rahva Muuseumist. Fotograaf teadmata.
Põltsamaa Valla Sõnumid 26.10.2023