Põltsamaa vanadel fotodel: Noormehed linnapargis 1930. aastate lõpus, tagaplaanil esimene kõlakoda Põltsamaal
Põltsamaa esimesed laulupeod toimusid Uue-Põltsamaa mõisa pargis. 1925. aastal laskis alevivalitsus ehitada linnaparki aga kõlakoja, mis läks maksma üle 100 tuhande marga.
ANNE ÜTT
Kena kõlakoda ei olnud aga selliste laulupidude jaoks piisavalt suur, sobis vaid väiksemate ürituste ning suveõhtute kontsertide läbiviimiseks. Kõlakoja asukohast saab meile aimu, kui vaadata K.A. Hermanni ausamba eest suunaga pargi tagumise serva poole Põltsamaa Kodu suunas. Hoolega vaadates on näha pargi selles osas veidi suurtest puudest hõredamat kohta. 1950. aastatel oli seal nn ülevõlli kiik, kus vahel ka laulupidude ajal õnnetusi ette tuli. Mõned inimesed mäletavad ka seda, et mingil ajal oli samal paigal laste liivakast.
Igasugune ehitis vajab ka korrashoidu ja hoolitsust. Nii võib lugeda sellistest töödest ja muredest juba 1926. aasta septsembrikuu kohalikust ajalehest:
„Suvised tööd. Linna pargis asuv kõlakoda värviti üle, missugune töö üle 14.000 m. maksma läks. Samuti said kõlakojale vihmaveerennid tehtud. Tööl olid siin maaler Valdmann ja Sinka.“ „Linnapargi korraldamistööd jätkuvad. Kõlakoja värvimisega ollakse lõpukorral, kuna uuesti alatud on istepinkide värvimistöödega. Oleks olnud tarvilik enne värvimisi kõrvaldada huligaanide poolt tekitatud pingirikked kas kittimise või mõnel muul teel. Kurvastusega peab konstateerima, et linnakodanikud küllalt ei hinda linnavalitsuse püüdeid pargi ilustamisel, nagu seda tõendab varem alevivalitsuse poolt ülesepandud prügikastide lõhkumine või istepinkide murdmine ning lõikumine.“
Ka edaspidi tuli aeg-ajalt kõlakojas remonditööd ette võtta.. Viimane põhjalikum oli 1939. aastal, kui tuli välja vahetada mõned pehkinud talad ja kohati lappida põrandat.
Kuni järgmise looni järgmisest kõlakojast võiksite nuputada, mitu kõlakoda (laululava) on üldse Põltsamaal olnud.
Foto Eesti Rahva Muuseumist
Teadmata fotograaf
Põltsamaa Valla Sõnumid 14.04.2022