Põltsamaa vanadel fotodel: Pika ajalooga maja Lossi tänaval
Kas pildil olev maja tuleb tuttav ette? Ei ja jaa ning see ongi loogiline, sest peale 1928. aasta suurt ümberehitust nägi maja tõesti veidi teistmoodi välja. Praegu tegutseb selles kahekordses hoones Põltsamaa Vallavalitsus.
ANNE ÜTT
See siin on aga tsaariaegne pilt, äride sildidki osalt venekeelsed. Pika ajalooga maja lasi umbes 1860. aastal ehitada Paul Johann Lehmann (1814-1887). Sel Jalametsa kandist mehel rahast puudus ei olnud. Ta oli suurärimees, rikastus juba Krimmi sõdade aegu, kui oskas ära kasutada arenenud laialdast soolaäri. Nii oli ta omandanud 3 mõisa ja rohkesti kinnisvara.
Tema surma järel 1887. aastal ilmus ajalehes “Ristirahwa Pühhapäewaleht” lugu “Kurb leina päew”. Mõned katked sellest:
“20-nes Jaani kuu päew oli Põltsamaa ümber kautse rahwale kurb leina päew, sest sel päewal kanti siin ümber kaudu tuttaw elatanud härra P. Joh. Lehmann wiimse rahu paigasse. Ta on palju ja suuri töösid teinud. Põltsamaa on tema läbi suurenenud, sest hulk majasid Põltsamaal on tema ehitatud, aga mitte üksipäinis Põltsamaalt ei leia meie tema tegewusi waid ka mujal:iseäranis ilmutawad tema päris mõisad Jalametsa ja Käsukonna ta hoolt majade ehituses, sest nimetatud mõisad on hoonerikkad ja hea korrale seatud kohad. Tema hoole läbi saiwad need inimesed, kes kirikutest kaugel, ilusa Risti kiriku, mis Pillistwere kihelkonnas seisab, kus niihästi Peetri, Põltsamaa, kui Pillistwere kihelkonna inimesed iga Pühapäew ilma kaugele käimata wõiwad Jumala sõna kuulda.
Ka koolide eest kandis härra Lehmann wäsimata hoolt. Ta püüdis koolilapsi lõbustuse pidudega usina õppimisele ergutada; koolmeistretele oli ta isalik sõber ja armastaw nõuuandja. Ikka weel laiemale tegewusele sundis teda ta armastaw süda. Haigid käis ta waatamas ja püüdis, kui tal wähägi wõimalik, nende walu wähendada, ei nõuudnud ka iial oma rohtudegi eest maksu. Igale ühele, andis ta head nõuu. Eksinuid manitses ta sõbralikult, kurwasi trööstis wennalikult, sellepärast oli ka tema matmise päewaks suur hulk rahwast kogunud, tema wiimsesse rahu woodisse saatma…”
Selle maja omandas mingi aeg hiljem vana Leihbergi noorem poeg Arnold. 1927.a. müüs ta praeguse vallamaja hoone Ühispangale. Siis tehtigi panga poolt suurem renoveerimine arhitekt J. Fuksi plaanide järgi.
Foto Eesti Ajaloomuuseumist, fotograaf teadmata.
Põltsamaa Valla Sõnumid 15.12.2022