Põltsamaa vanadel fotodel: Pildil on Hans Rebane
“Neil oli 3-jalgse aluse peal fotoaparaat. Piltnik pani inimesed kohale, ise läks musta riide alla ja käskis oma suunas vaadata. Tegi siis klõpsu. Siis käskis inimestel veidi laadal ringi käia ja tagasi tulla. Tegi kähku pildid valmis ja andis kätte.” (E. Pajo)
ANNE ÜTT
Seekordsel pildil on Hans Rebane suurel laadal ja seda sügisest laata peeti talupõllul, kas kõrrepõllul või ristikheinapõllul, mis oli timutine ja kõvem. Ja oli selline kord, et üks suur laat peeti Uue-Põltsamaa valla piirides, teine kord jälle Vana-Põltsamaa vallas. Kui toimus suur laat Uue-Põltsamaa vallas, siis asukohaks oli alati kas Võhma küla või Võhma-Nõmme küla, Vana-Põltsamaa oma oli Kuningamäel. Hans mäletab, et lapsena anti talle laada jaoks 1 kroon raha ja see oli suur raha. Selle eest sai küll lõbu, küll kommi, küll vorsti-saia. Ja eks see piltki, kus Hans Rebane poisikesena papist ja puust tehtud autos istub, on laadaraha eest tehtud.
Laadal läks päevapiltnike äri üsna hästi, sest nende kaup sai ju kohe valmis. Nad ise olid kaupmeestest ja laadalistest erinevalt riides, veidi paremini ja uhkemalt. Tavaliselt oli neil jalgadega fotoaparaat kaasas. mille vinnasid seljas kohale ja ikka jalgsi laadalt laadale. Päevapiltnikud olid üsna kavalad. Nemad said ju teha sellise toreda pildi, et pärast mõeldi, kus inimene küll käinud on, et sellised toredad majad ja lõunamaa puud on pildil. Oli ka piltnikke, kel kaasas mitmesuguseid abivahendeid ning siis tuldi juba hobusega.
Kõige levinumad olid suured värvilised kokkurullitavad pildid ja nende taustal pildistatigi. Rahvas nimetas seda ülesriputatud pilti seljataguseks. Sellel oli kujutatud randa suure laevaga, losse, ilusat lõunamaa maastikku. Mõnel piltnikul oli veel teisigi asju kaasas: puust ja papist tehtud esemeid või loomi. Nii sai pildistada, et inimene istub näiteks hobuse seljas, autos, paadis, seisab suure toreda koera või uhke lõvi kõrval.
Päevapiltnikud soovisid, et ühest sordist pilte tellitaks ikka 12 tükki, st tosin. Ütlesid ikka, et teeme tosina. Tosin pilte maksis laadal 1 rubla, EW ajal vast 2 krooni või üle selle. Ka inimestel oli kasulikum tosin teha lasta ja nii lasid noored just grupipilte valmistada. Siis tasusid nad koos ja igaühel tuli odavam.
Neid vahvaid laadapilte leiab peaaegu igast vanast fotoalbumist. Tänased mõtted olen leidnud Hans Rebase, Edmund Pajo ja Helmi Kalmu meenutustest.
Fotograaf teadmata. Foto erakogust.
.
Põltsamaa Valla Sõnumid 11.01.2024