Põltsamaa vanadel fotodel: Postkaart, mis on postist 1903. aastal läbi käinud
Hoone sellel oleks nagu tuttav ja ei ole ka. Enamus kindlasti tunneb ära.Tegu on Carl Schmidti majaga ja siin kaardil on see lühem kui praegu.
ANNE ÜTT
Fotograaf Jaak Paju kaunis postkaart, mis on postist ka 1903. aastal läbi käinud.
Umbes sada või suts rohkem aastat tagasi ehitati vanale hoonele veel osa juurde praeguse linnapildi järgi Ringtee poolsesse otsa. Hoolsal vaatamisel saab sellelt postkaardilt lugeda – Postamt. Sel ajal oli C. Schmidti majas postkontor. Tsaariajal käidi postkontoris just sellest uksest, millest sisenesime omal ajal sööklasse Kungla.
Teada on, et esimene ametlik postkontor avati 1882. aastal. Kuidas toimetati kirjadega varem? Ajakirjandusest on lugeda, et 1880. aasta ringis toimis asi nii:
„Kuis toimetati posti? Postkontorit ei olnud. Seda toimetati eraalgatusel. Elas hr. Borga elumajas hr. Ehrhardt. Tema wõttis kirju ja pakke wastu ja toimetas edasi Tartu postiwedaja kaudu. Postitarwitajad maksid kirjade ja pakkide eest muidugi.“
Ametlik postkontor avati Põltsamaal siis1882. aastal tänu suurkaupmees Leihbergile ja alevivanem Naritzale, kes otsustasid esitada palvekiri riikliku postkontori avamise asjus. Palve sai jaatava vastuse, aga tingimustel, et asutajad annavad postkontorile ruumid, kütte ja toavalgustuse ning seda tasuta. Algselt asus postkontor Pärnu (praegu Viljandi) maanteel hr Borga ruumides, siis Lossi tänaval mitmes eri majas (Blumfeldi, Stepanovi, Leihbergi majas) ja siis ka eespool mainitud C. Schmidti majas Pajusi maanteel. Nii nagu vahetusid asukohad, nii vahetusid ka tihti postkontori ülemad.
- aasta oli Põltsamaa rahvale tähtis aasta, sest aasta varem käis juba alevis telegraafi sisseseadmine. Ei saanud ka ajaleht Olewik seda mainimata jätta:
“Põltsamaa alewik on nüüd ühe traadikesega uuema aja linna nägu ja saanud ka selle läbi kaugemalt kohtadega ühendatud. 28. septembril lõpetati telegrafitraadi ülespanek Põltsamaale, mis postitee äärt mööda Jõgewa jaamast tuleb. Telegraafikontor on kaupmehe hra Leihbergi majas; ka postkontor seadetakse neil päewil sinnasamasse majasse.”
Sel ajal oli juba tööl postkontori ülem, 2 ametnikku, postiljon ja koristaja ning mitu õpilast. Postivedu käis hobustega 6 korda nädalas Jõgeva vahet.
Ärimees Leihbergi maja järel sai peagi postkontori koduks tänasel fotol olev C. Schmidti elamu ning ega sinna ka lõplikult pidama jäädud. Järgmise kohana ootas postitöötajaid Liivaku maja Tartu maanteel. Sellest aga edaspidi.
Fotograaf J. Paju. Postkaart erakogust.
Põltsamaa Valla Sõnumid 11.07.2024