Põltsamaa vanadel fotodel: Pritsumeeste pidupäev juuli 1938
“K. Pätsi tänavalt hakkas tõusma paksu suitsu ja hakkasid hundama häirepasunad. Selgus, et “tuli oli puhkenud lahti” Prisalkowsky pärijate kahekordses majas. Kiiresti olid tuletõrjujad kohal ning paari minuti pärast andis esimese weejoa autoprits. Umbes wiie minuti järele andis wett wäike mootor “Magirus” ja kuue minuti järele suur mootor “Renault”. Neile järgnesid teised. Kõige pisem mootorprits, mis täiesti omapärane, töötas jalgratta abimootoriga, andes aga siiski küllaldaselt tugewa weejoa.” /Sakala, 1938, 3.aug/
ANNE ÜTT
Tegelikult mingit tõelist tulekahju sel päeval, 31. juulil, seal ei olnud. Pritsumeestel oli hoopis pidupäev – Põltsamaa tuletõrje Viljandimaa brigaadi Põltsamaa divisjoni üritus. Sellest võtsid osa kõik divisjoni üksused : Põltsamaa linna, Vana-Põltsamaa, Uue-Põltsamaa, Pajusi, Rutikvere, Adavere, Lustivere ja Võisiku valdade kompaniide mees- ja naisrühmad, kokku 350 meest ja ligi 100 naist. Turuplatsil toimus paraad ning vaevalt said aga sellest osavõtjad laiali minna, kui K. Pätsi tänavalt hakkas tõusma paksu suitsu, üürgasid häirepasunad. Viidi läbi demonstratsioon-õppus ja põlevaks majaks oli valitud see valge maja.
Rahvas kutsus seda arstide majaks. Põhjus lihtne: seal elasid mitmed Põltsamaal tegutsenud ning tuntud arstid. Varem oli selle koha peal ühekordne puumaja, mis kuulus tol ajal apteekrile ja alevivanemale Leo Naritzale. Peale 1930. aasta suvel toimunud tulekahjus hävinud hoone asemele lasi omanik E. Przialkowski, apteeker Naritza tütar, selle asemele ehitada juba kahekordse hoone. Majas tegutsesid aegade jooksul mitmed kaupmehed (A. Steinberg, E. Krundebrunn jt.), söögikohti pidasid näit. H. Jalakas jt. Maja pärijad müüsid selle 1939. aastal Mihkel ja Alma Jürimale.
Fotol olev esimene maja kuulus linnavalitsusele ja seal rentis juba tsaariajal ruume oma äri jaoks Jaan Rümmel. Nagu näha, kauples ta ka surnukirstudega, mida tõestab kirstureklaam akna kohal. Sel ajal pidas majas kauplust ka Karl Karin.
Kahekordsest majas edasi aga on värvikoja omaniku S. Lebedorfi-Looheina maja, siis Anna Grafi pärijatele kuuluvad puumajad. Neist tagumine, otsaga tänava poole, on ka praegu olemas. Edasi paistab tänaseni ka kenasti säilinud keemiku E. Lebedorfi elamu. Kahjuks ei saa sama öelda kõigi nende esimeste majade kohta, need hävisid 1944. aastal sõjamöllus.
Järgneb…
Fotograaf teadmata.
Foto erakogust.
Põltsamaa Valla Sõnumid 09.03.2023