Põltsamaa vanadel fotodel: Ratsapidustused Põltsamaal 1934. a.
“Kaitseliidu ratsapidustused Põltsamaal”, “Huwiküllased ratsapidustused Põltsamaal”, “Päältwaatajaid üle 2000”, “Wõistlused sooritati ladudsalt”
ANNE ÜTT
Selliseid pealkirju leiab 1934. a. augustikuu mitmest ajalehest. Sisukad lood pajatavad, et 5. augustil peeti Põltsamaal Kaitseliidu Põltsamaa ja Pilistvere eskadronidevahelised ratsavõistlused. Toon teieni mõned lõigud neist artiklitest, et teada saada, mida siis kujutas see päev Kuningamäel.
“ Möödunud pühapäewal peeti Põltsamaal kaitseliidu Põltsamaa ja Pilistwere eskadronidewahelisi ratsawõistlusi, millisele üliilusa ilma tõttu kogunes umbes 2000 pealtwaatajat. Pidustused algasid noorte kaitseliitlaste wannutamisega Põltsamaa kirikus. Sellejärele riwistati wõitlejad W-Põltsamaa wallamaja ette, kus neid wõttis wastu malewa päälik major Eisenberg. Siit liiguti wabadussõjas langenute mälestussamba juurde, kus orkestri koraali helidel tuletati meelde sõjas langenuid. Järgnesid ratsawõistlused Kuningamäel hra Borga ristikheina wäljal. Enne wõistluste algust pidasid lühikesed terwituskõned major Eisenberg ja linnapea Gold.”
“Wõistluste kawa oli mitmekesine ja huwitaw ning arwesse wõttes, et tegemist ei olnud eriliselt treenitud hobustega, sooritati kõik numbrid küllalt hästi. Wõistlustest wõtsid osa umbes 40 ratsameest Põltsamaa ja Pilistwere eskadronist. Üldiselt oli edukam Põltsamaa eskadron, saawutades enamuse kohti. Wõitjaks tulid galopisõidus A klassis Teder, Heindrich (Põltsamaa esk.) ning sama teisel hobusel ka B klassis. Takistussõidus A kl. Ewald Reier (Põlts. esk.), B kl. Schönberg, J. (Põltsamaa esk.). Terarelwa käsitamises A kl. Alter Harald, (Pilistwere esk.), B kl. Allik Joh. (Põlts. esk.). Herdelsõidu A kl. Teder Heindrich, B klassis Pent, Andres (Pilistwere esk.). Teatesõidu wõitis Põltsamaa eskadron, omades sellega rändauhinna.”
“ Pääle selle demonsrreeriti weel muid ratsaspordi numbreid, nagu : sõitu kahel hobusel, hüpet üle kaetud laua jne. Kõigile kohtadele tulijatele anti diplomid ja rohkesti auhindu, kuna naiskodukaitse liikmed ehtisid nende rinda lilledega. Wõistlustel õnnetusi ei juhtunud, wäljaarwatud Roosileht – Kabalast, kes ühes oma hobusega õnnelikult uperkuuti lendas. Õhtul oli korraldatud kohalikus Põllumeeste Seltsi saalis pidu näidendi ja tantsuga.”
Kahjuks ei ole mul ettekujutust, mida ratsavõistlusel mõned terminid endast kujutavad. Võõras oli sõna “herdelsõit”. Eesti keele seletav sõnaraamat andis vihje, et tegemist on ratsaspordis tehispõõsastest taraga.
Ja veel veidi artiklites mainitud maleva pealikust Eisenbergist. Kolonelleitnant, Kaitseliidu III kl Valgeristiga autasustatud Johannes Eisenberg (Raudmäe) oli aastatel 1928−1940 Kaitseliidu Sakalamaa maleva pealik. 26. oktoobril 1944 õnnestus tal viimase Juminda rannast vabasse maailma jõudnud paadiga Soome sõita ja sealt edasi Rootsi pääseda.
Fotograaf A. Michelson. Foto Eesti Rahva Muuseumist.
Põltsamaa Valla Sõnumid 13.06.2024