Põltsamaa vanadel fotodel: Talvetee – taamal paistavad Põltsamaa kiriku ja lossi tornid
Verstapost viitab maantee olemasolule, mitte ajutisele talveteele. Mis teega täpselt tegemist, ei olegi nii tähtis, suund talumehel tundub olevat Kuningamäe poolt.
ANNE ÜTT
Tähtsam on hoopis foto autor. Paljudes Eesti kodudes võib ehk olla mõni foto või postkaart, mis kannab Parikase nimega templit. Ühe nime taga peitub aga kahe venna nimi. Nende esivanemate juured on Kolga-Jaani ning Pilistvere kihelkonnas. Vendadest vanem, Georg Johannes Parikas, õppis vanemate soovil põllu- ja metsaasjandust ja see määras ka mõned järgmised aastad Johannese elust. Ta töötas mitmetes mõisates rentnikuna, näit. Lustiveres, Vastseliinas jm. Aastatel 1906-1910 oli Johannes aga veskirentnik Uue-Põltsamaa mõisas. Veski asus praeguse Parvei silla juures. Eks peale Parikat oli veel mitu veskirentnikku, enne kui tuli Torniveskisse hr Parvei.
19. saj lõpul aga tutvus Johannes Parikas 20-aastase noormehena fotokunstiga, sellest sai tema kirg ning hilisem elu viib mehe hoopis teise elukutse juurde. Venna eeskujul huvitub fotokunstist ka noorem vend Peeter. Tema õppis algul Põltsamaal Ewa Puhki erakoolis, siis Eesti Aleksandrikoolis ja täiendas peale seda fotograafiaalaseid teadmisi Tallinnas. Võimalused end Eestimaal täiendada olid 1909 . aastaks ammendatud ning Peeter siirdus pikemale õppereisile Saksamaale.
- aastal läksid noored maalt linna ja asutasid koos fotoäri juba Tallinnas. Edasisest vendade Parikaste elust on mõni aasta tagasi valminud film “Naine pildil”, mis ei ole küll täielikult dokumentaalfilm, aga ikkagi… Ka võiks lugemiseks üles otsida Betty Ester-Väljaotsa sulest ilmunud raamatu “Eesti esimesed fotokuningad”, mis heidab valgust sellele, mis masti meestega üldse tegu oli ja milline oli tollane Eesti foto- ja kultuurielu. Peeter Parikas oli osav suhtleja ning hea välimusega mees, kelle kaamera ees tundsid end mugavalt Marie Under, Konstantin Päts, Paul Pinna ning paljud teised Eesti Vabariigi tolleaegsed tähtsad ja kuulsad inimesed. Johannes Parikas tundis end mugavalt väljaspool suurlinnasid ning temaga kaasa rännanud kaamera läbi tunneme oma kodumaa kauneid ja ajaloolisi paiku.
Meie oleme ilmselt just Johannesele tänulikud fotode eest 20. saj. algusest, mitmete tööde eest laatadelt, veskitöödest, Põltsamaa ümbruse loodusest. Natuke peab nende vanemate fotodega ka ettevaatlik olema, sest Parikased ostsid kokku manalateele läinud fotograafide pärijatelt hulga negatiive ja avaldasid hiljem pilte oma nime all.
Tänane foto on üks suurest seeriast “Eesti maastik”, kus on tegemist koloreeritud postkaartidega. Neid on ka Põltsamaast rohkem, enamik suvised vaated.
Ilusat aastalõppu! Pühade ajal leidub ehk aega sukelduda esivanemate fotoalbumisse ja miks mitte sealt mõnest põnevamast fotost teada anda.
Foto Parikas, Foto Põltsamaa Muuseumist.
Põltsamaa Valla Sõnumid 22.12.2022