Põltsamaa vanadel fotodel: Vana-Põltsamaa endises kõrtsihoones
Vana-Põltsamaa endisest kõrtsihoonest on siin läbi jooksnud vanadest fotodest päris mitu varianti. Seekord vaataks ka majja sisse.
ANNE ÜTT
Tsaariaegsest kõrtsiruumist muidugi ülesvõtet ei ole, vahepeal on saabunud Eesti Vabariik ning selles majas on seadnud sisse end esialgu rentnikuna, hiljem omanikuna Põltsamaa Tarvitajate Ühistu. Kaupluse ruumid olid selle aja kohta üsna avarad, kaup oli kenasti välja pandud. Ka asukoht oli hea, kohe turuplatsi ääres ja laadapäevadel tungles poes palju ostjaid. Rahvasuus kutsuti Tarvitajate Ühisuse kauplust Landeswehri poeks.
Iga algus on raske ja vajab aega. Käidi isegi Soomes kogemusi saamas, nagu kirjutab 1921. aastal ajaleht Postimees:
“Põltsamaa Tarwitajate Ühisuse ärijuht hra Lond, kes suwel Soomes käis, andis peakoosolekule seletust selle kohta, mis ta Soomes ühistegewuse alal tähele pannud ja mida tuleks ka meie ühistegewusel Soome eeskujust omandada.”
Ärijuht P. Lond oli ühistule raudvaraks ja põhitegutsejaks. Tänu ärilistele kogemustele viis ta ühistu peagi linna suuremate äride hulka. On teada, et raamatupidajaks oli Reinhold Kamsen. Tavaliselt töötas koos ärijuhiga kaupluses 3-4 inimest. Seekordsel fotol on leti taga August Magnus. Näha on jalanõude karpe, kalosse, peokingi, ülemisel riiulil on ilmselt tapeedirullid. Silma jääb veel mitmesuguseid nahkrihmu ja muid nahatooteid. Eespool põrandal on suur kast tähisega P.T.Ü., küllap on uus kaup saabunud. Küllap on tegu poe algusaastatega, sest olen näinud pilte, kus riiulid on täis väga erinevaid kaupu alates tohututest kangarullides kuni portselannõudeni.
Leti taga olev müüja August Magnus töötas kunagi enne I maailmasõda õpilasena Rudolf Puhu poes ja ka Karl Jürmanni juures poesellina. Peale sõjast tagasitulekut tuli ta just siia, Põltsamaa Tarvitajate Ühisuse kauplusesse tööle.
Kui selle ühisuse tegevus lõppes, käis A. Magnus ärijuhtimise kursustel, töötas hiljem ärijuhina nii Harju- kui Järvamaal. Oma esimese kaupluse asutas ta Kõo kanti. Siis tuli aga tagasi kodulinna, avas esialgu oma kaupluse just endises kõrtsihoones. Kuid seal asuti varsti tegema suurt remonti ja tal tuli välja kolida. Hakkaja mees ehitas J. Kuperjanovi tänavale maja, kohe oma ema maja kõrvale. Sinna hoonesse rajas ta kaupluse, laoruumi ja väikese kontoriruumi. Vaikne ja tagasihoidlik, aga tubli kaupmees tegutses sel alal veel aastaid.
Foto K. Kiviste erakogust, fotograaf teadmata.
Põltsamaa Valla Sõnumid 17.11.2022