Põltsamaa vanadel fotodel: Veski tänava algus. Tsaariaegne koloreeritud postkaart umbes aastast 1910.
Paremal asuv ilus telliskivihoone oli kunagise kaupmehe Fuchsi maja, Fuchs pidas seal poodi. Mida ta seal müüs, kahjuks ei tea.
ANNE ÜTT
Uue-Põltsamaa kõrtsipidaja Arthur Stamberg ostis selle maja temalt endale ning seal oli ka EW ajal kauplus, kus oli paberikaupa, kirjutustarbeid, raamatuid, albumeid, ranitsaid jms. Seda äri pidas Stambergi tütar Aksella Elfriede Smirinsky. Pood oli samades ruumides, kus oli kaubelnud eelmine omanik. Poesilt paistab veidi vasakpoolse ukse kohal.
Selle hoone vastas on Uue-Põltsamaa mõisa omaniku von Lilienfeldi poolt ehitatud puust elumaja.1920. aasta maareformiga võõrandati mõisa häärber ning Lilienfeld kolis sellesse Veski tänava hoonesse. Kui 1926. aastal asus hoonesse linnavalitsus, jäeti härrale maja ühte otsa väike korter.
Sel fotol hakkavad silma A. Stambergi maja tänava poole tehtud suured trepid. Paarkümmend aastat hiljem tuli terves linnas mitmeid probleeme selliste võimsate treppidega, isegi 1928. aasta ajalehes Sakala ilmus sellel teemal kena följeton:
Põltsamaad remonteeritakse ka. Vanadele majalogudele tehakse uued suured trepimürakad ette, nagu neid olevat olnud ennevanasti Tartus ja Tallinnas. Viimastes on nad nüüd küll lõhutud mitmesuguste sundmääruste põhjal. Põltsamaal on aga loota teistsugust sundmäärust. Kui linnavalitsus saab omad suured trepimürakad valmis, siis on loota sundmäärust, mis nõuab, et igal majal olgu ees niisugune tsemendist või raudkivist ilmatu suur trepimürakas nagu linnavalitsusel enesel ja ta ulatugu vähemini poolde tänavasse. Jalainimesed käigu neist üle ja hobusemehed sõitku otsatagant ringi. Kui aga kaks trepimürakat satuvad vastamisi, s. o. nii et nende ninad puutuvad keset tänavat kokku, nii et keskelt ei jäägi enam läbipääsu, siis sõitku hobusemehed maja hoovipäält ringi või ajagu läbi kuidas tahes. Jalakäijail on seda suurem lust.
Mõlemad majad põlesid maha 1944. aasta septembris, kui sildade õhkulaskmisest süttisid linnas paljud hooned. Pärast sõda puhastati Stambergi uhke hoone väärt kivid ning saadeti rongiga Leningradi Nevski prospekti taastamiseks. Praegu on selle krundi peal Rivaali kohvik.
Põltsamaa Valla Sõnumid, SuveEri, 17.06.2021