Põltsamaa vanadel fotodel: Veskid ja Kirikumäe sild
“Muidu on maal ikka mõnus olla, käi jalutamas, jõepeal sõitmas jne. …” Need on mõned read veidi pikemast kirjast Põltsamaalt Tallinnasse 21. mail 190. aastal saadetud foto tagaküljel.
ANNE ÜTT
Ülesvõttel on Kirikumäe sild, jõe vasakkaldal Uue-Põltsamaa mõisa saeveski (praegu Orkla Eesti AS Põltsamaa tehase aianurk). Vasakul kaldal on jahuveski. Selle päevapildi tegemise ajal võis olla jahuveski rentnikuks tulevane fotograaf J. Parikas. Kuna ta juba tol ajal tegeles veidi fotograafiaga, ei ole võimatu, et ka see foto on tema tehtud.
Vanast kirjasõnast on lugeda, et Uue-Põltsamaa mõisa 19. sajandi jõukust iseloomustab esinduslik hoonestus, kus oli üle 20 majandus- ja eluhoone. Toona kuulus mõisa majapidamisse kaks veskit ja kaks saeveskit, rehi, ringlaut lehmade jaoks, härjatall, hobusetall, viinavabrik, õllekoda, trahter, kaks kasvuhoonet, sepikoda, hulk aitasid ja keldreid. Häärberi juures olid ka valitseja ja järelvaataja ning töötajate elamud.
Endised Uue-Põltsamaa mõisa veskid olid Veski tänava lõpus. Kuna nad asusisd mõlemal pool jõge, siis oli vajalik ka silla olemasolu. Ühest veskist teise pääses üle jõe ehitatud puusilla kaudu. Kuna seal läheduses oli olnud kunagi kirik, kutsutigi seda Kirikmäe sillaks, ka Kirikuaia sillaks. Juba 1862. ja 1877. aasta plaanidel on see sild olemas. Tänapäeval mäletatakse seda kohta küll rohkem 1928. aastal veskirentnikuks Põltsamaale tulnud August Parvei nime järgi. 1944. a. septembris, kui lasti õhku veskid, purustati ka kivisammastel puusild. Alles 2006. aastal sai sinna ehitatud rippsild.
Fotograaf teadmata. Foto erakogust.
Põltsamaa Valla Sõnumid 25.05.2023