Blog

Tänavavalgustus läbib uuenduskuuri

Valgus on meie jaoks väga oluline – on see ju meeleolu loojaks. Kindlasti ei ole vähetähtis seegi, et me saame sünkjaspimedal sügis- või talveõhtul n-ö kümmelda sooja helgiga tänavavalgustuse käes, mitte olla sunnitud kasutama plinkiva ja eaka valgustuse abi.

 

RAIMO METSAMÄRT
Raimo@pvs.ee

 

„KIK toetab energiatõhususe meetmest valla tänavavalgustite renoveerimist – Põltsamaa vald sai positiivse rahastusotsuse 2019. aasta alguses,“

sõnab valla arengu- ja planeerimisosakonna juhataja Kristi Klaos. Tema sõnul oli esialgne projekti eelarve 2 mln ja 85 000 eurot, millest omaosalus moodustas 40% ehk ca 834 000 eurot.

Et projekt toetab olemasolevate valgustite renoveerimist, siis uute lõikude tarbeks toetust ei saa. „Vanade energiakulukate valgustite asemele paigaldatakse säästlikumad nii Põltsamaa linnas, Puurmanis, Pikknurmes kui Laasme külas, varem on samast meetmest vahetatud valg u s t i d Adaveres, Kuning a m ä e l ja Võhmanõmmes,“ sõnab Klaos.

Kokku on töömahus ca 1500 valgustuspunkti, millest pooled jäävad vanadele Elektrilevi postidele (vahetatakse ära vaid valgustid) ning ülejäänute osas vahetatakse välja nii postid kui valgustid. Suurest sillast kuni lossini on plaanis vähendada ka elektripostide- ja -liinide arvu ehk teisisõnu viiakse elektriliinid maasse, samas jääb neid linnaruumis ikkagi endiselt palju alles. Tehtav renoveerimistöö peaks andma aastas kokkuhoidu 533 MWh ehk rahaliselt ca 64 000 eurot.

 

Soodsad hanketingimused

Tänaseks on projektlahendus olemas ja ehitush a n g e korrald a t u d .

„Hanketulemused  on niipalju s o o d s a m a d , et kuna eelarve odavnes ligi miljoni euro võrra, jääb ka valla omaosalus 500 000 eurokanti. Kuna vahendeid jääb üle, loodame nendega uuendada ka endiste Pajusi ja Põltsamaa valla piirkondade valgustid,“ selgitab Kristi Klaos.

 

Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, peaks järgmise aasta oktoobri lõpuks olema Põltsamaa ja Puurmani kandis tööd tehtud. Töövõtjaks on EST Networks OÜ, järelvalvet osutab Infragate Eesti AS. Kuna linnaruum on erinev, saab siin kasutada ka erinevaid valguslahendusi. Nii peaks kultuurikeskuse juurest kuni lossini kasutusel olema teistmoodi valgustid. „Valiku tegemine oli tegelikult üsna raske.“ Peab ju siin arvestama ka n-ö roosilinna ehk südalinna kuvandit.

„Oleme saanud toetust maakondlikust taotlusvoorust, sestap on roosisaare kohta tehtud uus ideekavand ja oleme tegelikult arvestanud tänavavalgustuse juures nii roosisaare kontseptsiooni kui lossihoovi maastikuarhitektuuri osa,“ sõnab Kristi Klaos jutlemise lõpetuseks.

 

 

Põltsamaa Valla Sõnumid 01.10.2020

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga