Blog

Hallivatimehi ei ole kerge tabada

 

 

Soojad ja lumevaesed talved on mõjunud soodsalt huntide arvukusele. Ehkki sel hooajal on esmaseks küttimismahuks 140 hunti (oluliselt rohkem kui eelmisel aastal), oleks ilma lumeta nende jälitamine ja tabamine ka sellel talvel  üsna raske.

 

RAIMO METSAMÄRT

Raimo@pvs.ee

 

Oluliselt suurem küttimismaht tähendab seda, et eelmisel aastal küttimismahtu täita ei suudetud, hunte on aga märkimisväärselt rohkem. Juba on nad teinud palju pahandusi – murdnud lambaid ja koeri.

 

„Praeguse ilmaga on hunti tõesti peaaegu võimatu üles leida – kunagi ei tea, kus ta olla võib. Kui pori peal ka mõni jälg on, ei tähenda see, et nad sealsamas ligidal elavad,“ tõdeb Põltsamaa jahiseltsi juhatuse esimees Toivo Tõnson.

Tema sõnul  on hundid pidevas liikumises ja liiguvad 25-30 km ööpäevas.

 

Eelmisel aastal loetleti ka meie vallas ca 10-pealist hundikarja. „Ehkki nad n-ö ühele karjamaale ära ei mahu, on näha,  arvukus tõesti tõusnud – nii on näiteks Kalikülas nähtud mitut hunti, ka Tapiku kandi kari ei ole kusagile ära kadunud. Juba suvest alates ongi olnud murdmisjuhte, kusjuures mitte kõik neist ei jõua avalikkuse ette – inimesed tunnevad piinlikkust, et jätsid oma korravalvuri keti otsa, keda hommikuks  enam ei pruugi alles olla …

 

Teadlaste sõnul tervel ja tugeval pesakonnal talude juurde asja polegi, kui aga hundid peaks ketikoerast n-ö maitse suhu saama, ei nad siis kerge saagi murdmisest enam ära ei  ütle.

 

„Eelmisel aastal kütiti Põltsamaa jahipiirkonna lähiümbruses ainult üks hunt. Põltsamaa jahipiirkond jaguneb kahe hundi ohjamisala vahel – nendeks on Alam Pedja ja Lääne-Virumaa,“ sõnab Toivo Tõnson. 

Praeguseks on neid tabatud vastavalt kuuest lubatust üks ja viieteistkümnest kolm ehk lasta oleks veel omajagu.

„Oleme tegelikult murelikud, sest kui Pandivere kõrgustikul tuleb tavaliselt esimesena lumi maha, siis meil võib siin alles vihma sadada,“ sõnab Tõnson.

Teisisõnu on eduka jahi eelduseks ikkagi lumevaip ja lumeta talve korral on kriimsilmad endiselt n-ö peenikest naeru pidamas. 

 

Novembris alanud hundijaht kestab kuni veebruari lõpuni. 

 

 

Põltsamaa Valla Sõnumid 26.11.2020