Blog

PÜGi õpilane osaleb rahvusvahelisel võistlusel

Eesti ühel suurimal koolinoorte ja tudengite küberkaitsevõistlusel Cyber Battle of Tartu selgitati välja võistkond, kes esindab 18. novembril Eestit rahvusvahelisel küberkaitsevõistlusel Cyber Battle of the Emirates. Esikoha saavutas võistkond “3 on kohtuseadus”, kuhu kuuluvad õpilased Tartu Jaan Poska gümnaasiumist, Tartu  Tamme gümnaasiumist, Tartu kutsehariduskeskusest ja Põltsamaa ühisgümnaasiumist. PÜGi esindab Mikk Oliver Kõiv.

 

RAIMO METSAMÄRT
Raimo@pvs.ee

 

Osalejatel tuli oma oskuste tutvustamiseks leida näiteks haavatavusi kooli infosüsteemist, tõkestada muuseumi varakambri avamiseks suunatud küberrünnak või peatada rünnak haigla elutähtsatele süsteemidele.

Eesti küberkaitse ettevõtte CybExer Technologies juhatuse esimehe Andrus Kivisaare sõnul oli ürituse eesmärk kasvatada noorte huvi küberkaitse valdkonna vastu.

 Õppurite soov üritusest osa võtta oli väga suur ja lõppvõistlusele pääsejate selgitamiseks tuli eelvoorudes lahendada keerulisi ülesandeid.

 

“Nende edukas täitmine eeldas teadmisi krüptograafiast, veebirünnakutest ja digitaalkriminalistikast. Üllatusin, kui paljud noored nendega hakkama said. On hämmastav, kui palju teadmisi on juba 10. klassi õpilastel” ütles Kivisaar.

 

Tallinnast Põltsamaale Mikk Oliver Kõiv on noormees, kes elab Tallinnas ning keda just suur huvi küberteema vastu ärgitas Põltsamaale tulema.

„See on tõesti nii, sest PÜG on ainus kool Eestis, kus ma saan seda õppida,“ on Mikk Oliver rahul.

 

Miks just see teema? „Kuidas arvutid turvalisemaks muuta – see on ju teema, mis muutub aina aktuaalsemaks, sest arvuteid ja ka pahavara tuleb järjest juurde.“ Noormehel on sihid selged ja elukutsevalikus kahtlust pole – temast saab elukutseline küberkaitsespetsialist.

See aga tähendab lisaks õppimisele ka tihedat võistlusgraafikut. „Sooviks, et iga kahe nädala järel oleks mõni suurem võistlus,“ soovib Mikk Oliver, kes seepärast igal nädalavahetusel koju ei jõuagi. Huvi on nii suur, et koolipäeva lõpp tähendab tema jaoks tavaliselt internaati minekut ja küberkaitseteemasse süvenemist.

„Muude huvide jaoks tõesti aega ei jagu,“ tunnistab noormees, keda suur huvi tabas 10. klassis.

„ Võistkonnaga vedas mul küll väga, sest mõned ülesanded olid väga rasked. Võit tuli meile tegelikult viimase 40 sekundi jooksul,“ tunnustab Mikk Oliver võistkonnakaaslasi.

 

Arvestades viirusest tingitud olukorda maailmas, on tõenäoline, et Emiraatide asemel toimub rahvusvaheline võistlus siiski Tallinnas.

 

 

 

Põltsamaa Valla Sõnumise 05.11.2020