Põltsamaa vanadel fotodel: See on vürst Gagarini poolt ehitada lastud punane kivihoone Suure silla nurga juures.
Maja, mis on aastakümneid tuntud olnud postkontorihoonena. See on vürst Gagarini poolt ehitada lastud punane kivihoone Suure silla nurga juures ja valmis see 1911. aastaks. Foto on tehtud enne 1926. aastat ja siis postkontorit seal veel ei olnud, küll aga kaupmeeste E. Briski, J. Alneki, E.Kolleri ja J. Wassari ärid.
ANNE ÜTT
Elias Briski peeti Põltsamaal edukamaks kaupmeheks, kes jõudis alati kaupa tellides selle sularahas kohe kinni maksta. 1937. aasta ajalehes Maa Hääl iseloomustatakse Elias Briski järgmiselt:
„Suurima ja vanima riidekaupluse omanik Põltsamaal. Raha ja ärimees, sajaprotsendiline juut. Liigub sageli ringi oma luksusautoga. Rahvale (ostjatele) vastutulelik. Pakub ülikondi, mantleid, palituid, jalgrattaid jne. Raha eest kui järelmaksuga.“
E. Brisk tegi oma äris soodusmüüke, võimaldas järelmaksuga ostmist. 1929. aasta Põltsamaa Teatajast saab lugeda:
„Wormi riideid wõiwad kaitseliitlased järelmaksuga tellida E. Briski kaubamajast Põltsamaal.”
Maja nurgast sai J. M. Wasara raamatu-kirjutusmaterjalide ja mooduasjade kauplusesse, seda annab teada ka ukse kohal suur ärisilt. Kui hoolega vaadata, siis paistab posti tagant maja küljes olev pagariäri tunnus – kringlikujutis. Seal oli juba tsaariajal ning ka 1920. aastate alguses Tuura mamma äri maitsvate saiade ja leibadega. Ja veel, Tuura mamma (Leontine Viru-Põderson) oli kuulsa Põltsamaa pagari Aleksander Viru tädi.
Üks lugu Tuura mammaga seoses:
„Paljud mehed olid 1918. a. saksa okupatsiooni ajal Põltsamaal arreteeritud. Vangidele oli vaja leiba anda ja siis saadetud vangide hulgast üks nooruke poiss leiba ostma. Iga vangi jaoks oli arvestatud seda 200 g. Tuura mammal aga hakanud meestest kahju ja ta saatnud poisiga vangidele topeltnormi leiba. Kõik olnud tänulikud. See poiss saanud küll hiljem vabaks, aga mitmed mehed saadetud edasi Viljandisse.”
1925. aastal avas siin oma naha- ja segakaupluse Jaan Alnek (Alliksaar). Ta alustas naha- ja saapakauplusega. Selles majas pakkus ta lisaks raua- ja koloniaalkaupu, nõusid, erinevaid majapidamiskaupu jne.
Lossi tänava poolsel küljel on näha veel ühe ukse kohal suurt Elmar Kolleri rohukaupluse silti.
1928. aastal kolis majja postkontor, kus ta tegutseb tänaseni.
Põltsamaa Valla Sõnumid 22.10.2020