Põltsamaa vanadel fotodel: Uue-Põltsamaa mõisa von Lilienfeldide kalmistu matusekabel 20. saj. alguses
Foto on tehtud enne tornikiivri lammutamist 1916. a. Praegu on kabel kasutuses kalmistu surnukambrina. Kalmistu rajasid Uue-Põltsamaa mõisa tollased omanikud Lilienfeldid umbes 1770. aastate algul, kui Põltsamaa mõis jagati Uue- ja Vana-Põltsamaa mõisaks ning Uue-Põltsamaa mõisas ehitati välja uued hooned.
ANNE ÜTT
Esimene matus uuel kalmistul toimus 1771. aastal, kui vasakule kabeli kõrvale maeti esimene lahkunu. Arvatakse, et sellele kalmistule on kokku maetud 28 lahkunut. Lielienfeldide matusepaik on ühe vakamaa suurune maatükk ja kalmistu oli algselt piiritletud kivimüüri, värava ja loode-kagusuunalise kabeliga. Kivimüürgi on pildil kenasti näha.
Surnuaed oli jaotatud nelja ossa, kuhu igasse üks perekonnaharu oma lähedasi mattis.
Kabel oli seest ja väljast valgeks lubjatud gooti stiilis kellatorniga kiviehitis. 1916. aastal tuli valitsuse käsul ning seoses I maailmasõjaga kellatorn maha võtta, see võis jääda vaid sülla kõrguselt üle katuse, et ei oleks vaenlasele sihtmärgiks.
Mõisate kadumisega hakkas aga surnuaias kord käest minema. K.Vervolt kirjutab sellest rüüstatud surnuaiast 1932. a. oma raamatus “Põltsamaa enne ja nüüd”: “…seesolevad epitaafid ja muud mälestusmärgid ära viidud, kabeli sisemus purustatud. Surnuaias olevat olnud 18 risti ja üks kuju, kuid nüüd tervena veel 3 marmor-, 2 graniit- ja üks puidust rist. Ristide pealkirjad harilikus gooti ja ladina šriftis.”
Inimeste mälestustest aastatest 1944 või 1945 on lugeda, kuidas M.A. nimeline mees müüs maha palju marmorriste ja mälestusmärke Lilienfeldide kalmudelt.
Ka on teada ühe linna võimumehe teod 1950. aastatel, kui ta vedas kuue mehe ja hobuse abil surnuaiast ära marmorkuju. Vedamist nägid kalmistu lähedal elavad inimesed, kuid nende hurjutamine ja sõim mehi ei peatanud. Kas tegu oli just selle väga kauni Itaalias valmistatud graniitalusel inimesesuuruse marmorristile toetuva leinava neiukujuga, jõuetult allarippuvas käes lillepärg, ja neiu kurblik vaade suunatud mälestustahvlile, millel Carl Magnus von Lilienfeldi nimi? 1907. a. surnud Carl Magnus von Lilienfeldi uhkest hauamonumendist, tingliku nimega Leinav Ingel, on olemas ka foto.. Selgunud on, et seesama hauamonument on mingil kombel kunagi Põlva kirikusse varjule sattunud. Ehk satub ta kunagi ringiga tagasi oma algsesse asukohta, vähemalt muuseumisse…
Foto Tallinna Linnamuuseumist, fotograaf teadmata.
Põltsamaa Valla Sõnumid 06.10.2022