Kiire interneti püsiühendus laieneb
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti koostöös alustab pilootprojekt, mille raames saavad toetust kohalikud kogukonnad, kes soovivad maapiirkonda rajada kiire interneti püsiühendust. Toetuste kogumaht on 800 000 eurot.
Alates 2018. aastast on maapiirkondades ellu viidud kolm nn viimase miili toetusmeedet eesmärgiga viia kiire interneti püsiühendus kodudesse, kus see praegu puudub või ei ole piisava võimekusega.
“Algavale neljandale etapile antav toetus on suunatud neile küladele ja alevikele, kus kogukond ise võtab vastutuse projekti läbiviimise eest. Varasemad toetusmeetmed on olnud side- või vastava ehituskogemusega ettevõtjatele nii, et lõpptarbijatel pole olnud võimalik ise kaasa rääkida, kuhu ja millal täpselt valguskaabel paigaldatakse,” selgitab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti peadirektor Kristi Talving.
Majandus- ja IT-minister Tiit Riisalo sõnul on maapiirkondade internetitaristu parendamine üks ministeeriumi prioriteetidest ja ka valitsuse jaoks oluline eesmärk. “Kõnealune toetusmeede annab võimaluse katsetamiseks, kas kogukondade otsene kaasamine internetiühenduste rajamisse oleks Eestis edukas mudel,” sõnas Riisalo.
Toetuse saamise eelduseks on, et kogukonnal on olemas toimiv koostöö läbi kohaliku MTÜ või SA ning aktiivne juht, kes tegevusi koordineeriks. Külakogukond selgitab välja oma külas asuvad majad, ettevõtted ja asutused, kus puudub vähemalt 100 Mbit/s kiirusega püsiühendus ning kes on huvitatud ühenduse saamisest ning sellesse investeerimisest. Omafinantseering on 300 eurot aadressi kohta ning toetusmeetmesse kvalifitseerumiseks on vaja, et vähemalt pooled asustusüksuse aadressidest sooviksid püsiühendust saada, sealjuures on minimaalseks aadresside arvuks 5.
Toetuse maksimaalne suurus on 200 000 eurot ning maksimaalne toetuse suurus ühe aadressiobjekti kohta 10 000 eurot. Antav toetus on Euroopa Komisjoni vähese tähtsusega abi ning selle andmist korraldab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet.
Taotlemine
Palume kasutada siit leitavat <https://ttja.ee/lairiba-neljas-etapp-alates-2023> taotlusvormi ning saata e-postile info@ttja.ee<mailto:info@ttja.ee> pealkirjaga “Lairiba 4. etapp”. Toetuse taotlusi võtame vastu jooksvalt kuni eelarve täitumiseni või hiljemalt 30. septembrini.
Taotluse aluseks on ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri 01.03.2023 vastu võetud määrus nr 12 „Kogukondliku sidetaristu rajamise toetuse tingimused ja kord”<https://www.riigiteataja.ee/akt/104032023003>.
Maikuus on võimalik osaleda veebiseminaril, kus tutvustame meedet ja vastame küsimustele. Aeg täpsustub ja lisainfo järgneb.
Allikas Põltsamaa vallavalitsus
Põltsamaa Valla Sõnumid 18.05.2023