Raamatukogus käis külas kohvernäitus
Maailmakuuls a illustraatori Ilon Wiklandi juubeliaastal rändab mööda Eesti raamatukogusid värvilistesse kohvritesse pakitud tegelusnäitus „Pikk-pikk teekond“.
RAIMO METSAMÄRT
Raimo@pvs.ee
Näitus jutustab mänguliselt lugusid Ilonist ja tema illustreeritud raamatutest ning kaasab lapsi tegelema. Ringi rändavad kolm ühesugust 5-kohvrilist komplekti, et näitus jõuaks korraga mitmesse Eesti paika. Kohvrid avatakse raamatukogude teematundides, mida ko
rraldavad kohalikud lastetöötajad.
Põltsamaa raamatukogus tutvustas lastele kohvrite põnevat sisu Viivi Tell. „
Näitusel käis kahe nädala jooksul külas178 last ja 14 täiskasvanut,“ sõnas Viivi.
Tema sõnul on igas kohvris oma lugu. Esimene kohver pajatab näiteks Ilon Wiklandi lapsepõlvest. Eriti põnev on siis, kui kohvrikaas avaneb – nii tulid esimesest kohvrist välja raamatud, kleit, pärlid ja vanaaegses pritspudelis lõhn. Teiste kohvrite sisu pajatas vanaema juures Haapsalus külas käimisest, kolmas rääkis tema tütrega juhtunud loo, neljas aga joonistustest, mida Ilon on teinud.
Röövlid poe juures
Kindlasti on huvitav teada, et Astrid Lindgren ei olnudki alguses Karlssoni joonistusega nõus. Õige Karlssoni prototüübi leidis Ilon Pariisist. Ta käis mehel, kes oli juba üsna vihaseks saanud, järel ja muudkui joonistas. Kui röövlitütar Ronjat soovis Astrid näha ilusa ja lokkispäisena, siis röövlite nägude kujutamiseks tuli illustraatoril sammud hommikul kohaliku poe juurde sättida. Karvased, karused, räsitud ja lärmakad mehed ehk otse elust enesest võetud näod saidki ka röövlite nägudeks!
„Lastele näitus meeldis – said nad ju kohvrist välja võetud asju oma käega katsuda ning kleitigi selga proovida,“ sõnab Viivi Tell ja näitab oma sõnade kinnituseks nii kleiti kui kübarat.
Vahepeal jõudsid raamatukokku ka külalised Tartu Mänguasjamuuseumist ja Eesti Rahva Muuseumist.
„Eesti muuseumid jagavad igal aastal auhindu – üheks kategooriaks on haridustegevus. Ka see projekt on seal üheks kandidaadiks ning sellega me tutvuma tulimegi.“
Kohvernäitus valmis Eesti Lastekirjanduse Keskuse, Iloni Imedemaa ja Lääne Maakonna Keskraamatukogu koostöös ja Haapsalu linna toetusel.
Näituse projektijuht on Anneli Kengsepp ja kujundaja Kaie Kal.
Põltsamaa Valla Sõnumid 03.12.2020