Põltsamaa vanadel fotodel: Põltsamaa äritänav ehk Kaubasaar 1906–1908
Seekordne ülesvõte on ajavahemikust 1906–1908 ning tegu on ühe tähtsama Põltsamaa äritänavaga, asukohaks Kaubasaar.
ANNE ÜTT
See Suure ja Väikese silla vahelisele alale jääv saareke tekkis vesiveskitele kaevatud kanali tõttu. Saarele kujunes 18. sajandi teisel poolel Uue-Põltsamaa mõisa käsitööliste asula. 19. sajandil võis seda juba pidada Põltsamaa kesklinnaks, kutsuti teda nii Kaubasaareks, vahel harva ka Ärilasaareks. Tänava mõlemad pooled oli tihedalt täis äri- ja eluhooneid, maja majas kinni.
Pildil paremal esimesed kolm maja kuulusid vendadele Jürmannidele. Kohe esimene, Mihkel Jürmanni maja, on 1906. aastal läbi teinud uuenduskuuri, peale on ehitatud teine korrus. M. Jürmann pidas ise ka kauplust. Fotolt avastasin sama maja küljes veel pagariäri sildi “M. Tuur”. Tuleb välja, et sellel alal tuntud pagar, hüüdnimega Tuuramamma, tegutses enne siin majas ja alles hiljem kolis postimajja.
Edasi järgmised kaks maja kuulusid Makei Stepanovile. Tema alustas siin oma riidepoega juba 19. sajandi lõpus ja rentis ka teistele äridele oma ruume.M. Stepanovi juures tegutses näiteks juba sel ajal kellassepp Karl Rumvolt. Vasakpoolsed hooned pildil kuulusid Uue-Põltsamaa mõisale ning seal olid mõisa rentiku Carl Schmidti jahuveski, villakraasimise ja kangakudumise tööstus.
Vaatan seda 25.09.1908 Põltsamaalt postitatud fotot ega suuda hästi ette kujutada, et selline ta siis oli – Kaubasaar. Paremad aastad olid veel ees, kui saabus Eesti Vabariik. Kauplusi, töökodasid tuli järjest juurde.
Põltsamaa süda aga paisati viimase sõja ajal pahupidi. Kaubasaar, mis oli varem tihedalt ärisid täis tipitud, jäi pärast laastamistööd ilma ühegi hooneta, olid vaid varemed.
Põltsamaa Valla Sõnumid 10.12.2020